ASRock PG34WQ15R3A
(źródło: ASRock)

Ten monitor ASRock ma nietypową podstawkę. To tak naprawdę wielka antena Wi-Fi!

ASRock jest firmą, którą z pewnością kojarzy każdy entuzjasta sprzętu komputerowego, ponieważ od lat produkuje ona płyty główne dla PC. Firma ma w ofercie stosunkowo niedawno wprowadzony monitor z serii Phantom Gaming, który został wyposażony w dość nietypową funkcję anteny Wi-Fi wbudowanej w podstawce. Jak się okazuje, ta znacząco poprawia jakość połączenia bezprzewodowego, co zostało przetestowane.

Monitor ASRock z anteną Wi-Fi w podstawie. To przecież genialne

Rynek sprzętu komputerowego co prawda cały czas ewoluuje, jednak zmiany najczęściej widzimy w liczbach. Z monitorami jest dokładnie tak samo – więcej cali, pikseli, herców. Nieczęsto wprowadzane są większe innowacje, natomiast ASRockowi się udało.

34-calowy monitor ASRock Phantom Gaming PG34WQ15R3A na pierwszy rzut oka oferuje po prostu dobrą specyfikację – rozdzielczość 3440 x 1440 pikseli, 165 Hz, 1 ms czas reakcji, natomiast jego podstawka jest dość nietypowa.

Jest to bowiem tak naprawdę antena Wi-Fi o zysku 7 dBi, którą możemy podłączyć do płyty głównej przy pomocy dwóch złączy SMA (jeśli oczywiście płyta ma takie wbudowane). Te same złącza dostarczane są do płyt, które mają w nazwie Wi-Fi, gdzie producenci dorzucają specjalne anteny zewnętrzne.

ASRock PG34WQ15R3A
(źródło: ASRock)

Według testów portalu HKEPC, takie rozwiązanie sprawdza się idealnie – monitor ASRocka zapewnił 40% poprawę prędkości pobierania i 130% prędkości wysyłania. Co więcej, ping spadł o 25% a jitter – 75%. Oczywiście, platforma testowa i połączenie internetowe może mieć wpływ na wyniki, i nie oznacza to, że każdy otrzyma takie rezultaty.

Odpowiedź leży w rozmiarach podstawy

Skąd tak dobre takie wyniki? Podnóżek monitora jest naprawdę duży – mowa o jednostce, która musi utrzymać 34-calowego, 6,53-kilogramowego potwora. Monitor z podstawą waży 9,63 kg, a to oznacza, że sama podstawa to ponad 3 kg. Jednostka ta jest znacznie większa niż typowe anteny Wi-Fi dołączane do płyt głównych, co oczywiście ma bezpośredni wpływ na jakość połączenia bezprzewodowego.

ASRock PG34WQ15R3A
(źródło: ASRock)

Porównując kilkunastocentymetrowy kawałek plastiku w postaci zewnętrznej anteny, którą stawiamy na obudowę komputera, do ogromnej podstawy, oczywistą sprawą jest, że to ta druga zaoferuje lepszy zasięg. Producenci monitorów powinni częściej stosować takie rozwiązanie, ponieważ jest ono genialne i jak widać, działa znakomicie.