ASUS ROG STRIX XG27AQM
(źródło: ASUS)

Nowy monitor ASUS ROG to łakomy kąsek dla graczy. Oferuje 300 Hz przy wysokiej rozdzielczości

W monitorach dla graczy rośnie nie tylko przekątna ekranu, ale także rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. W propozycjach dla graczy, którzy wymagają od swojego sprzętu jak najszybszej reakcji, ilość herców ma ogromne znaczenie. Firma ASUS cały czas aktualizuje swoją serię ROG o kolejne propozycje i nowością w portfolio tajwańskiego giganta technologicznego jest ROG Strix XG27AQMR – 300-Hz monitor do gier o wysokiej rozdzielczości.

ASUS ROG Strix XG27AQMR – dla wymagających szybkiego ekranu

ASUS postanowił nieco odświeżyć swój 270-hercowy monitor ROG Strix XG27AQM. Nowa propozycja jest jeszcze bardziej zaawansowana niż poprzednik. Największą zmianą jest wymieniony panel o przekątnej 27 cali, pracujący w rozdzielczości WQHD (2560 × 1440 pikseli) przy superszybkiej częstotliwości odświeżania na poziomie 300 Hz, a więc „dodano” tu kolejne 30 Hz. Dla graczy typowo e-sportowych to z pewnością miły dodatek, ponieważ obecny sprzęt (karty graficzne i procesory) są w stanie utrzymać ogromne wartości klatek na sekundę przy wyższych rozdzielczościach.

Producent zastosował tu matrycę wykonaną w technologii LCD IPS z czasem reakcji GtG = 1 ms, a dla kontrastu dodam, że 270-hercowy model ma do dyspozycji czas reakcji 0,5 ms. Kolejną nowością w ASUS ROG Strix XG27AQMR jest certyfikat DisplayHDR 600 – mamy zatem tu prawdziwą technologię HDR. Panel jest w stanie zapewnić maksymalną jasność na poziomie 600 nitów, może także wyświetlić 1,08 miliarda kolorów (10 bit).

Jeśli chodzi zaś o technologie synchronizacji, to nie zabrakło tu G-Sync Compatible, a także AMD FreeSync Premium Pro.

Cienkie ramki, gamingowy design i masa portów

ASUS wyposażył monitor ROG Strix XG27AQMR w naprawdę dobrze prezentującą się obudowę, a sama matryca ma cienkie obramowanie, co wygląda świetnie. Podstawka oferuje szeroką możliwość regulacji kątów nachylenia i wysokości. Urządzeniu nie brakuje też najpotrzebniejszych portów.

Do dyspozycji użytkownik będzie miał 2 złącza HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, 2x USB-A 3.2 Gen 1, 1x USB-B oraz port audio jack 3,5 mm na słuchawki. Jak na razie producent nie wspomniał nic o cenie, jednak 270-hercowy, bliźniaczy model, kosztował około 4 tysięcy złotych, a więc możemy oczekiwać nieco wyższej ceny.