To rzadki widok. Te monitory mają... wysuwaną kamerkę internetową
źródło: ViewSonic

To rzadki widok. Te monitory mają… wysuwaną kamerkę internetową

Instalacja kamerki internetowej może nieco zakłócić idealny układ naszego stanowiska komputerowego – z pewnością wiele osób nie jest za tym, żeby na górnych krawędziach monitora coś wisiało. Każdorazowe ściąganie, odpinanie i chowanie kamerki, podobnie jak jej zakładanie, może nie być najlepszym rozwiązaniem – ViewSonic ma jednak monitory, które rozwiązuje ten problem.

ViewSonic to popularny na całym świecie producent monitorów, który w naszym kraju nie cieszy się tak wysokim uznaniem. Firma wprowadza na rynek naprawdę ciekawe propozycje ekranów dedykowanych szerokiej gamie odbiorców, przez co zarówno profesjonaliści, jak i gracze, mogą znaleźć coś idealnego dla siebie. Nowe sprzęty marki są jednak nieco inny niż wszystkie, ponieważ mają zintegrowane, wysuwane kamery internetowe.

Osobna kamerka internetowa? Na co komu to potrzebne, można mieć wbudowaną!

Modele VG2756V-2K i VG2456V zostały wyposażone w… chowany moduł kamery 1080p, co czyni je innymi niż wszystkie inne ekrany dostępne na rynku.

Pomysł ten najprawdopodobniej został zapożyczony ze smartfonów, które jeszcze kilka lat temu dostawały moduł wysuwanego aparatu przedniego (np. w OnePlus 7 Pro), mający na celu zapewnienie w pełni czystego,ekranu bez żadnych wcięć, dziur czy grubych ramek. Co prawda ViewSonic mógł wrzucić kamerę w ramkę monitora, jednak to by sprawiło, że obramowanie matrycy by było znacznie grubsze – a tak, moduł chowa się do środka.

To z pewnością przydatna rzecz w kwestii bezpieczeństwa i wyglądu – gdy ta nie jest wykorzystywana, może być schowana w obudowie, nie zakłócając górnej krawędzi wyświetlacza. Do tego ma funkcję obrotu o 5° w lewą i prawą stronę, a i nie zapomniano o źródle światła doświetlającego w postaci diod LED.

Specyfikacja sugeruje, że to typowo biurowy monitory

W sprzęcie dla graczy osobiście nie widziałbym zastosowania chowających się kamerek, jednak dla typowo biurowego przeznaczenia, takie rozwiązanie ma już sens. Jak wcześniej zaznaczyłem, modele są dwa – VG2756V-2K z 27-calową matrycą o rozdzielczości 1440p (2560 × 1440 pikseli) oraz 24-calowy VG2456V o rozdzielczości 1080p (1920 × 1080 pikseli) – oba oferują standardowe, 60-Hz odświeżanie.

Reszta specyfikacjii obu monitorów ViewSonic jest podstawowa – mamy tu pełen zestaw złączy: 1x HDMI 1.4, 1x DisplayPort, 2x USB-A, 1x USB-B, 1x USB-C, 1x Ethernet oraz 1x Jack 3,5 mm, a obok tego dwa wbudowane 5-watowe głośniki. Standardowo dla tych, którzy nie gustują w dołączanych podstawkach i wolą wykorzystać specjalne ramię, producent nie zapomniał o mocowaniu VESA 100 × 100.

Za 27-calowy model przyjdzie nam zapłacić 459,99 dolarów (równowartość ~ 1990 złotych) natomiast mniejszy, 24-calowy monitor ViewSonic kosztuje 349,99 dolarów (~ 1520 złotych). Co prawda sprzęty można zamówić na Amazonie, jednak 205 dolarów za wysyłkę nie wydaje się dobrą okazją.

Niewykluczone jednak, że urządzenia te trafią na rynek europejski.