Myszki komputerowe nie należą do najdroższych peryferiów, które przychodzi nam kupić. Najbardziej wypasione propozycje możemy kupić już za kilka stówek. Cena nie zawsze idzie wprost proporcjonalnie za jakością, czego przykładem jest myszka komputerowa Douglasa Engelbarta, która… jest jednym z pierwszych urządzeń tego typu na świecie. Sprzedano ją za niemal 180000 dolarów.
Ta myszka komputerowa to prawdziwy zabytek
Douglas Engelbart to amerykański naukowiec, inżynier i wynalazca, którego uważa się za ojca współcześnie powszechnie wykorzystywanych myszek komputerowych (jest też współtwórcą hipertekstu). Rzucając stwierdzenie, że był wręcz geniuszem, który popchnął rynek sprzętu naprzód, z pewnością się nie pomylę. Wynalazek ten został pokazany światu 55 lat temu, bo w 1968 roku, chociaż w nieco innej, poprawionej formie – z trzema przyciskami.
Pierwszy projekt myszki miał tylko jeden guzik, jednak finalnie przyjął się ten z trzema guzikami. W tych czasach nie było mowy o sensorach laserowych czy optycznych. Jak więc sprzęt odczytywał ruch? Drewniana myszka komputerowa miała na spodzie dwa metalowe dyski pozycjonujące, które odpowiadały za dwie osie współrzędnych – X oraz Y. Na podstawie ich obrotów, lokalizowała pozycję kursora.
Obok urządzenia, Engelbart zaprezentował też coś w stylu wczesnego keypada, złożonego z pięciu klawiszy (przypominających te od pianina lub fortepianu). Takie połączenie dwóch sprzętów mogło służyć do wklepywania 26 liter alfabetu łacińskiego.
Gadżet sprzedany za 180000 dolarów
Dom aukcyjny RR Auction sprzedał zestaw myszka + 5-klawiszowe urządzenie Douglasa Engelbarta, który należał do Davida A. Pottera, będącego członkiem zespołu wynalazcy w Stanford Research Institute. Ta sama osoba przekazała urządzenia na aukcję, w której wylicytowano oba sprzęty za dokładnie 178936 dolarów, co stanowi równowartość ~785 tysięcy złotych.
Ta myszka komputerowa to antyk i kawał historii, ponieważ na jej podstawie Steve Jobs tworzył myszy za 15 dolarów do swoich komputerów osobistych – oczywiście, wcześniej uzyskując licencję za 40000 dolarów.