Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni zakończyli tworzenie najdokładniejszego obrazu MRI mózgu w historii. Prace nad tymi zdjęciami trwały… 40 lat.
Dokładne, innowacyjne narzędzia diagnostyczne
Bez zaawansowanej diagnostyki niemożliwe by było skuteczne leczenie pacjentów. Postępy naukowców na tym polu zapierają dech w piersiach. Proste w zamyśle, ale zaawansowane urządzenia, diagnostyczne naklejki czy coraz popularniejsze narzędzia sztucznej inteligencji w analizie badań popychają możliwości medycyny do przodu.
To, co zaprezentował jednak zespół naukowców z Uniwersytetu Duke, Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Tennessee, Uniwersytetu Pensylwanii, Uniwersytetu w Pittsburghu i Uniwersytetu Indiana przechodzi ludzkie pojęcie.
Oto dotychczas najdokładniej zmapowany mózg. 64 miliony razy ostrzejszy od najdokładniejszych obrazów generowanych dotychczas. I choć jest to obraz mózgu myszy – wciąż robi piorunujące wrażenie swoją złożonością.
Stworzenie obrazu zajęło dziesiątki lat, a jest on tak szczegółowy, że każdy woksel – trójwymiarowa wersja piksela – ma zaledwie 5 mikronów, czyli pięć tysięcznych milimetra. Tak dokładna mapa mózgu pozwala pójść o krok dalej w analizie jego budowy, pokazać organizację i znacznie bardziej szczegółową łączność.
Mózg – trochę lepiej zbadana układanka
Zwieńczenie długiej pracy możliwe było dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanej technologii. Zespół użył potężnego magnesu o mocy 9,4 tesli (maszyny w szpitalach mają moc od 1,5 do 3 tesli), zestawu cewek gradientowych 100 razy silniejszych niż w przypadku standardowych skanów oraz superkomputera o mocy obliczeniowej 800 laptopów.
Naukowcy są przekonani, że ten poziom szczegółowego obrazowania pozwoli lepiej zrozumieć, jak mózgi zmieniają się wraz z wiekiem, dietą i chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera.
Badania wykazały, że skromne interwencje dietetyczne i lekowe mogą prowadzić do tego, że zwierzęta żyją o 25% dłużej. Pytanie brzmi, czy ich mózg jest nadal nienaruszony podczas tak przedłużonego życia? Czy nadal mogą rozwiązywać krzyżówki? Czy będą w stanie grać w Sudoku, mimo że żyją o 25% dłużej? I teraz mamy możliwość, aby się temu przyjrzeć. A kiedy to zrobimy, możemy przełożyć to bezpośrednio na ludzką kondycję.
Allan Johnson, profesor radiologii, fizyki i inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Duke
Więcej o niesamowitym badaniu można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.