Pasek do wykrywania cukrzycy (Źródło: cs.washington)
Pasek do wykrywania cukrzycy (Źródło: cs.washington)

Zrób badanie przesiewowe stanu przedcukrzycowego… swoim smartfonem

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu opracowali tanią metodę wykrywania stanu przedcukrzycowego. Paski testowe można zasilić lampą błyskową, by dokonać pomiaru cukru we krwi.

Coraz ciekawsze funkcje telefonów

Inżynierowie opracowują coraz zmyślniejsze systemy oparte o nasze kieszonkowe komputery. Telefonem możemy nie tylko płacić, otwierać samochód czy kontrolować Smart Home. Dzięki innowacyjnym urządzeniom smartfon zamienia się także w domowe centrum badawcze, umożliwiające pomiar cholesterolu, badanie mikroskopowe warte tysiące dolarów, a niektóre budowane są już ściśle pod kątem dbania o chorych. Asortyment poszerzają naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu i ich nakładka do pomiaru cukru na telefon.

Prototypowy system opracowany na UW wykorzystuje lampę błyskową telefonu do zasilania paska sensorowego GlucoScreen. System pozwala na dokładny pomiar poziomu cukru we krwi w celu wczesnego wykrywania stanu przedcukrzycowego.

W konwencjonalnym badaniu przesiewowym osoba nakłada kroplę krwi na pasek testowy, gdzie krew reaguje chemicznie z enzymami na pasku. Glukometr służy do analizy tej reakcji i dostarcza odczyt poziomu glukozy we krwi. Wzięliśmy ten sam pasek testowy i dodaliśmy niedrogie obwody, które przekazują dane wygenerowane w wyniku tej reakcji do dowolnego smartfona poprzez symulowane dotknięcie ekranu. GlucoScreen następnie przetwarza dane i wyświetla wynik bezpośrednio na telefonie, ostrzegając osobę jeśli są w grupie ryzyka, aby wiedzieli, że powinni skontaktować się z lekarzem.

Anandghan Waghmare, Paul G. Allen School of Computer Science & Engineering, kierownik zespołu

Tanie urządzenie, które pomoże wykryć cukrzycę

Około 96 milionów dorosłych Amerykanów cierpi na stan przedcukrzycowy, ale dla zdecydowanej większości pozostaje on niewykryty. Obecna diagnoza wymaga klinicznego badania poziomu cukru we krwi lub domowego glukometru. Przez niewielką dostępność testów, około 80% chorych pozostaje niezdiagnozowanych, dopóki ich stan nie pogorszy się w cukrzycę typu 2.

Proste urządzenie, zbudowane z przerobionego paska cukrzycowego, ma szansę to zmienić. System widzi, jak użytkownik przykleja każdy koniec paska testowego z tyłu telefonu, zakrywając lampę błyskową aparatu. Po nakłuciu palca, podobnie jak w przypadku zwykłego testu, kropla krwi jest nakładana na biosensor na końcu paska testowego. Za pomocą fotodiod, zasilanych lampą błyskową telefonu, dane z analizy krwi są przesyłane do urządzenia, a aplikacja sprawdza odczyt i porównuje je z normą cukrzycową.

System nie zawiera skomplikowanej elektroniki, nie wymaga Wi-Fi ani Bluetooth. Wyniki dotychczasowych badań sugerują, że system GlucoScreen oferuje podobną dokładność, jak obecne domowe glukometry. Urządzenie działa na każdym modelu telefonu.

Zespół obecnie pracuje nad tym, by zwiększyć dokładność i skalowalność prototypu. Więcej o badaniach można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.