Serwis dla jednego gospodarstwa domowego (źródło: Netflix)
Serwis dla jednego gospodarstwa domowego (źródło: Netflix)

Netflix zaczął ograniczać dostęp do serwisu telewizorom spoza jednego gospodarstwa domowego

Jak donoszą internauci, rozpoczęło się egzekwowanie regulaminu dotyczącego konsekwencji współdzielenia kont w serwisie Netflix. Użytkownicy telewizorów spoza ustalonego gospodarstwa domowego są pozbawiani dostępu do usługi.

Co o współdzieleniu mówi regulamin Netflixa?

Jak wynika z ogólnodostępnego regulaminu platformy Netflix, konto może być dzielone pomiędzy różne osoby, na podstawie profili, których można mieć maksymalnie pięć – cztery standardowe oraz jeden przeznaczony dla dzieci. Wszystkie urządzenia muszą być użytkowane przez osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym. Oczywiście wyjątkiem jest tutaj sytuacja, gdy wyjeżdżamy na wakacje, gdzie swobodnie możemy korzystać z serwisu na urządzeniach mobilnych. Blokady dotyczące tej popularnej platformy streamingowej dotyczą przede wszystkim telewizorów, przynajmniej póki co.

Jakiś czas temu, użytkownicy regularnie korzystający z serwisu zostali poproszeni o określenie lokalizacji gospodarstwa domowego, w którym znajduje się urządzenie uznane za bazowe. Takie ustawienie sprawia, że kolejne profile mogą zostać swobodnie dodane, ale skorzystają z nich tylko osoby, które znajdują się pod tym samym adresem. Taki proces jest w pełni legalny, zgodny z regulaminem i objęty kwotą w ramach jednej subskrypcji. Jeśli jednak chcemy dodać kogoś spoza wiodącego gospodarstwa domowego, należy to dodatkowo opłacić za 9,99 złotych.

Konsekwencje płynące ze współdzielenia kont

Nieregulaminowy proceder udostępniania jednego loginu i hasła wielu użytkownikom z różnych miejsc zamieszkania już jest blokowany, o czym informują kolejni internauci. Coraz więcej osób na swoich domowych ekranach widzi monit „Ten telewizor nie jest przypisany do Twojego gospodarstwa domowego Netflix. Utwórz konto Netflix i zacznij z niego korzystać już dziś”, co oznacza, że dostęp do VOD zostaje całkowicie zablokowany.

W teorii możliwa jest próba zmienienia lokalizacji gospodarstwa domowego, jednak spowoduje to blokadę poprzednio zatwierdzonego sprzętu, znajdującego się w innym miejscu. Użytkownicy mają także możliwość oznaczenia opcji Podróżuję, jednak ta dotyczy przede wszystkim urządzeń mobilnych.

Działania tej platformy streamingowej nie dziwią, wszak zbyt intensywne współdzielenie kont musi generować sporych rozmiarów straty. Szczególnie, że dotychczas, przez wzgląd na brak weryfikacji, z jednego konta mogły korzystać nawet… cztery rodziny.