Czekolada (źródło: Pixabay)
Czekolada (źródło: Pixabay)

Oto niskotłuszczowa czekolada wydrukowana w 3D

Naukowcy z Libanu zdołali opracować przepis na niskotłuszczową czekoladę, którą można wydrukować w technologii 3D w dowolnym kształcie. Ciekawe, czy jest smaczna…

Jakie składniki zawiera przepis na czekoladę z drukarki?

Początkowo badacze stworzyli model czekolady i dostosowywali proporcje jej składników, wśród których znalazło się masło kakaowe, kakao w proszku oraz cukier. Odpowiednie ilości tych składników pozwoliły na użycie uzyskanej masy do wydrukowania jej w trójwymiarze.

Czekolada (źródło: Pixabay)
Czekolada (źródło: Pixabay)

Aby jednak możliwe było zredukowanie części tłuszczów zawartych w maśle kakaowym, zastosowano emulsję w proszku, która pozwoliła na wymieszanie wody oraz oleju. Taka zamiana składników spowodowała, że uzyskana konsystencja była jednolita. Użyta do produkcji niskotłuszczowej czekolady emulsja ustabilizowana została z gumy arabskiej, która znajduje powszechne zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Opracowanie emulsji było możliwe dzięki technikom badania struktury molekularnej, które pozwoliły na sprawdzanie cech powstającej czekolady. Naukowcy skupiali się na różnych właściwościach fizycznych, takich jak lepkość, tekstura czy gładkość, co nie tylko wpłynie na jakość drukowanego produktu, ale przede wszystkim pozwoli na uruchomienie druku 3D.

Nie tylko czekolada została wydrukowana

Czekolada to nie jedyny jadalny produkt drukowany w technologii 3D przez tych naukowców. Wcześniej udało się opracować krem budyniowy, do którego dodano składniki funkcjonalne, czyli probiotyki oraz związki bioaktywne, a wszystko po to, aby był zdrowszy. Naukowcy eksperymentowali także z fioletowymi batatami czy hydrożelem i oleożelem, umożliwiającym zredukowanie tłuszczów zawartych w produktach żywnościowych.

Drukowanie jedzenia w 3D to nie tylko ciekawostka czy technologiczny wymysł, ale szerokie możliwości, pozwalające na dostosowanie smaku, kształtu czy konsystencji tworzonych produktów, a także wprowadzenie dodatkowych składników, wpływających na wartości energetyczne i odżywcze. Taka metoda może indywidualnie dostosować żywność do potrzeb oraz uwzględnić alergie, które dotykają coraz więcej ludzi.