Sztuczna inteligencja gra w brydża i... wygrywa z mistrzami
fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja gra w brydża i… wygrywa z mistrzami

Brydż to popularna gra karciana, oparta przede wszystkim na logicznym myśleniu. Udział w niej bierze czterech graczy, którzy tworzą dwie rywalizujące ze sobą pary. Do tej pory była przeznaczona tylko dla ludzi, jednak powoli zaczyna się to zmieniać. Świadczy o tym ostatni sukces sztucznej inteligencji, która ograła w brydża aż ośmiu mistrzów świata.

Sztuczna inteligencja wygrała w brydża

Opisywane zwycięstwo to spory krok do przodu dla rozwoju sztucznej inteligencji. Do tej pory zakładano, że sukces w brydżu jest raczej niemożliwy, jeśli chodzi o AI, gdyż w tej rozrywce gracze nie posiadają kompletnych danych. Opierają się na cząstkowych informacjach, głównie analizując zachowanie innych graczy i na nie odpowiadają w czasie rzeczywistym. Jej scenariusz jest znacznie bliższy zachowaniu ludzkiemu.

W przeciwieństwie do szachów, gdzie sztuczna inteligencja nie miała najmniejszego problemu, by pokonać mistrzów. Przede wszystkim dlatego, że tutaj wszystkie informacje są znane, a przeciwnik, z którym toczymy walkę, jest tylko jeden.

To, co widzieliśmy, stanowi fundamentalnie ważny postęp w stanie systemów sztucznej inteligencji.

Powiedział Stephen Muggleton, profesor uczenia maszynowego.

Robot NooK pokonał mistrzów

Turniej brydża odbywał się w Paryżu i trwał dwa dni. W tym czasie rozegrano ponad 800 rozdań. Mistrzowie światowi grali z partnerami ludzkimi oraz ze sztuczną inteligencją NooK. Grała tymi samymi kartami, odgrywając te same role, co przeciwnik. Wynik końcowy był różnicą między wynikami człowieka i sztucznej inteligencji, uśrednionymi dla każdego zestawu. AI wygrało 67 rozdań, czyli 83% z całości.

Podejście NooK jest tym bardziej przełomowe, iż zamiast uczyć się poprzez rozgrywanie miliardów rund gry, najpierw uczy się zasad gry, a następnie poprawia osiągane wyniki dzięki praktyce. Jest to hybryda systemów opartych na zasadach i głębokiego uczenia się.

Podejście NooK uczy się w sposób, który jest znacznie bliższy człowiekowi.

powiedział Muggleton.

To dokonanie wpłynie na pewno na przyszłe zachowanie maszyn. Będzie miało kluczowe znaczenie w dziedzinach, takich jak zdrowie i inżynieria. Autonomiczne samochody przejeżdżające przez skrzyżowanie będą, być może potrafiły odczytać nawzajem swoje zachowanie.