Naukowcy z Ohio State University stworzyli urządzenie do noszenia informujące o atrofii mięśni. Specjalny mankiet powoli sprawdzić o każdej porze, w jakim stanie jest ciało chorych.
Technologia upraszcza diagnostykę
Dzięki coraz bardziej precyzyjnym, szybszym i tańszym urządzeniom do diagnostyki, jesteśmy w stanie coraz skuteczniej dbać o nasze zdrowie i profilaktykę. Najbardziej podstawowe pomiary możemy wykonać prostymi plastrami, pierścieniami czy nakładkami. Do bardziej szczegółowych zastosowań dostępne są takie wynalazki jak wkładki toaletowe czy nakrycia głowy. Naukowcy z Ohio State University zaprezentowali natomiast produkt dedykowany chorym mierzącym się z atrofią i osłabieniem mięśni.
Dotychczas jedynym precyzyjnym sposobem pomiaru rozmiaru i objętości mięśni w określonych częściach ciała były skany MRI. Dzięki zespołowi kierowanemu przez Allyannę Rice, absolwentkę inżynierii elektrycznej i komputerowej, udało się opracować opaskę przypominającą mankiet do pomiaru ciśnienia krwi.
Urządzenie składa się z dwóch cewek elektrycznych, wykonanych z przewodzących nici, które wszyte są w tkaninę. Jedna z tych cewek służy jako nadajnik, druga jako odbiornik. Co ważne, rozmiar pętli utworzonej przez każdą cewkę (gdy urządzenie jest owinięte wokół kończyny) różni się w zależności od atrofii mięśni leżących pod spodem.
Do cewki nadawczej przykładamy zmienny w czasie prąd, który generuje strumień magnetyczny na cewce nadawczej. Strumień magnetyczny jest następnie indukowany na cewce odbiorczej, a ten strumień indukuje napięcie na cewce odbiorczej, które możemy zmierzyć. Indukowany strumień magnetyczny zależy od pola przekroju poprzecznego cewek. Tak więc wraz ze wzrostem obwodu kończyny ogólny strumień magnetyczny i napięcie na cewce odbiorczej również wzrosną.
Allyanna Rice, kierownik zespołu
Opaska, która znacząco ułatwi życie cierpiącym an atrofię
Podczas testów wykazano, że urządzenie jest w stanie zmierzyć atrofię mięśni do 51%. Kolejnym krokiem w jego rozwoju jest stworzenie aplikacji, z którą będzie można je bezprzewodowo połączyć, rejestrować odczyty dokonywane przez pacjentów i dostarczać je bezpośrednio do pracowników służby zdrowia.
Wyobrażamy sobie, że pacjent zakłada urządzenie, gdy chce sprawdzić rozmiar mięśni, zamiast nosić czujnik w sposób ciągły. Może to być codziennie, co tydzień lub co miesiąc, w zależności od stanu podstawowego przyczyniającego się do zaniku mięśni.
Allyanna Rice, kierownik zespołu
Więcej o nowym urządzeniu dowiedzieć się można z oficjalnego artykułu naukowego w czasopiśmie IEEE Transactions on Biomedical Engineering.