Meta zaprezentowała swoje nowe chipy komputerowe podczas wydarzenia związanego z infrastrukturą sztucznej inteligencji. Chipy będą ostatecznie zasilać zaawansowane zadania związane z Metaverse.
Meta wciąż w grze
Mimo porażek Meta wciąż pozostaje w grze i inwestuje zasoby w rozwój nowych technologi, w tym algorytmów sztucznej inteligencji. Ostatnio gigant ujawnił, że intensywnie pracuje nad chipami AI nowej generacji, przeznaczonymi stricte do metawersum.
Chociaż zaprojektowanie i zbudowanie własnych chipów komputerowych jest dla firmy kosztowne, wiceprezes ds. infrastruktury Alexis Bjorlin stwierdził, że nowy sprzęt i jego osiągi uzasadni wysokie koszta inwestycji. Firma dokonała również przeglądu swoich projektów centrów danych, aby skupić się na energooszczędnych rozwiązaniach.
I tak, jeden z nowych układów scalonych, Scalable Video Processor (MSVP), służy do przetwarzania i przesyłania wideo do użytkowników przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na energię. Drugi procesor jest pierwszym z rodziny układów scalonych firmy Training and Inference Accelerator lub MTIA, które mają pomóc w różnych zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Nowy chip MTIA dobrze sobie radzi w szczególności z „wnioskowaniem”, czyli prognozowaniem i podejmowaniem działań przez algorytmy AI.
Szeroka gama nowego hardweru do zadań specjalnych
Nowy układ wnioskowania AI pomaga zasilać niektóre algorytmy rekomendacji, używane do wyświetlania treści i reklam w kanałach informacyjnych ludzi. Meta stwierdziła również, że ma „wielopokoleniowy plan działania” dla swojej rodziny chipów AI, ale odmówiła podania szczegółów.
Jeśli spojrzysz na to, co udostępniamy – nasze dwa pierwsze chipy, które opracowaliśmy – zdecydowanie daje to mały wgląd w to, co robimy wewnętrznie. Nie musieliśmy tego reklamować i nie musimy tego reklamować, ale wiesz, świat jest zainteresowany.
Alexis Bjorlin, vice president of infrastructure
Wszystkie te innowacje mają zostać ostatecznie wykorzystane do obsługi zadań związanych z Metaverse, takich jak rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona, a także rozwijającej się dziedziny generatywnej sztucznej inteligencji, która ogólnie odnosi się do oprogramowania AI, tworzącego atrakcyjne teksty, obrazy i filmy.
Ponadto firma poinformowała, że zakończyła drugą fazę lub ostateczną budowę swojego superkomputera o nazwie Research SuperCluster. Firma wykorzystała superkomputer, który zawiera 16000 procesorów graficznych Nvidia A100, między innymi do trenowania firmowego modelu językowego LLaMA.