Nowa stacja dokująca dla hulajnóg Lyft (Źródło: Lyft.com)
Nowa stacja dokująca dla hulajnóg Lyft (Źródło: Lyft.com)

Stacje dokujące dla… hulajnóg elektrycznych?

Firma Lyft ujawniła projekt stacji dokujących dla hulajnóg elektrycznych. Chce tym samym zmniejszyć nieporządek na ulicach miast i zapewnić bardziej niezawodne miejsca do wypożyczania środków transportu.

Mikromobilność przyszłością miast?

Przy rosnącej populacji miast i spadającym komfortem życia, związanym z zanieczyszczeniem powietrza, korkami, rosnącymi cenami i małą liczbą miejsc parkingowych, kluczowe jest zapewnianie mieszkańcom bardziej zielonych alternatyw przemieszczania się. Od ekologicznych, autonomicznych autobusów, po bardzo już popularne e-rowery do wypożyczenia lub własne.

Ważną cegiełkę stanowią również hulajnogi, zapewniające dużą wygodę przemieszczania się. Firma Lyft, amerykański producent rozwiązań transportowych, w tym pojazdów do wynajęcia i współdzielenia, zapowiada wdrożenie w miastach stacji dokujących dla hulajnóg.

Dotychczas Lyft budował stacje dla rowerów, które firma planuje modernizować w celu równoczesnej akomodacji hulajnóg. Jednocześnie nowe stacje dokujące będą powstawać w innych miastach. Do połowy lutego, Lyft zamierza sprowadzić do stolicy Stanów Zjednoczonych, razem ze stacjami, 1000 nowych hulajnóg, aby działały razem ze starszymi jednostkami, zanim wprowadzi kolejne 1000 modeli do połowy 2023 r.

Nowa stacja dokująca dla hulajnóg Lyft (Źródło: Lyft.com)
Nowa stacja dokująca Lyft (Źródło: Lyft.com)

Stacje dla hulajnóg powoli w kolejnych miastach

Lyft rozpoczął rozbudowywanie swoich stacji już w zeszłym roku. W Chicago działa pięć pilotażowych stacji ładowania podłączonych do sieci, a Lyft planuje uruchomić 30 do końca tego roku.

Mamy tę niesamowitą bazę w dużych miastach w całym kraju, w której zaczniemy, w niektórych przypadkach wymieniać, a w innych rozbudowywać sieć. Skupiamy się na podejściu opartym na stacjach we współpracy z miastami, aby świadczyć to, co jest zasadniczo usługą transportu publicznego w największych miastach na całym świecie.

Caroline Samponaro, szefowa polityki mikromobilności i tranzytu w Lyft

Wraz z nowymi stacjami do obiegu będą też powoli wprowadzane nowe modele hulajnóg. Lyft będzie jednym z pierwszych operatorów mikromobilności, którzy wdrożą nowy model Segway-Ninebot, wspierany sztuczną inteligencją. Jednoślad nowej generacji ma wbudowaną technologię wizyjną, obsługiwaną przez firmę Qualcomm, do wykrywania jazdy po chodniku, parkowania i przeszkód.