Uczenie maszynowe odnajduje nowe materiały potrzebne do produkcji czystej energii
(fot. Pxhere, CC0)

Uczenie maszynowe odnajduje nowe materiały potrzebne do produkcji czystej energii

Naukowcom z Uniwersytetu w Toronto udało się opracować metodę wytwarzania materiałów dla czystych energii, której działanie opiera się o modele AI oraz uczenie maszynowe. Do badań dołączył też superkomputer Niagara.

Pracochłonne poszukiwanie materiałów alternatywnych

Technologia uczenia maszynowego znowu ruszyła do laboratoriów, tym razem w Kanadzie, gdzie przyczyniła się do opracowania nowego, i przede wszystkim szybszego, sposobu odkrywania wydajniejszych materiałów dla czystej energii.

„Staramy się znaleźć lepsze alternatywy dla materiałów, które obecnie posiadamy.”

Alexa Voznyy – adiunkt na Wydziale Nauk Fizycznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Toronto

Na ten moment prowadzone na uniwersytecie badania skupiają się na poszukiwaniu nowych materiałów dla akumulatorów litowo-jonowych, ogniw słonecznych, a także poruszają kwestie magazynowania wodoru czy też wychwytywania dwutlenku węgla. Jak zaznacza kierownik zespołu badawczego, odnalezione materiały niekoniecznie będą zupełnie nowe, a AI może podsunąć już znane, których dotychczas nie użyto w tym konkretnym celu.

Przykładowy materiał (źródło: Projekt Materials)
Przykładowy materiał (źródło: Projekt Materials)

Jak działa system wykorzystujący uczenie maszynowe?

Tradycyjne poszukiwania materiałów, prowadzone w celu odkryć i bazujące na standardowych obliczeniach, są pracochłonne, żmudne i długie, a często sięgają aż do poziomu chemii kwantowej. Opracowany model jednak jest w stanie robić to o wiele razy szybciej.

„Chcemy móc szybciej i wydajniej przewidywać nowe materiały, abyśmy mogli wcześniej rozpocząć fizyczne tworzenie tych materiałów i mieć większą pewność, że będą działać.”

Alexa Voznyy – adiunkt na Wydziale Nauk Fizycznych i Środowiskowych Uniwersytetu w Toronto

Stworzony przez naukowców system, powstający na superkomputerze Niagara, opiera się o uczenie maszynowe, którego model wykorzystuje dane zgromadzone w projekcie Materials, będącego bazą wiedzy o materiałach. Materials jest ogólnodostępny i prowadzony w typie open source. Znajdują się w nim bogate informacje na temat ponad 140 tysięcy materiałów.

Superkomputer Niagara umożliwiający uczenie maszynowe (źródło: SciNet)
Superkomputer Niagara (źródło: SciNet)

Projekt Materials umożliwia odnalezienie m. in. takich informacji o materiale, jak struktura krystaliczna, wzory, gęstość, struktura elektroniczna, stabilność termodynamiczna, poziom magnetyzmu czy widma absorpcyjne promieniowania rentgenowskiego i wiele innych, rozbudowanych, a przede wszystkim zaawansowanych informacji.

Choć naukowcom udało się już wcześniej opracować modele, działające w oparciu o sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, problemem była dla nich możliwość przewidywania materiałów, których struktura krystaliczna nie była znana, co jest niezwykle istotne w dziedzinie, jaką jest materiałoznawstwo.