Zrzut z przeglądarki (źródło: Bing)
Zrzut z przeglądarki (źródło: Bing)

Wyszukiwanie w Bing i Edge realizowane przez AI. Nowy wymiar odkrywania świata?

Microsoft zdecydował się na poważne poprawki w możliwościach wyszukiwania w Bing i użył do niej bogatych umiejętności AI. Co się zmieni i jak wprowadzone zmiany mogą ulepszyć korzystanie z zasobów internetu?

Nowe umiejętności wyszukiwarki Bing

Firma Microsoft zapędziła do swojej przeglądarki Edge oraz wyszukiwarki Bing sztuczną inteligencję. Od teraz użytkownicy, póki co w wersji poglądowej, mogą wyszukiwać treści i cieszyć się pełniejszymi niż dotąd informacjami. Niebawem możliwe będzie również wykorzystanie bardziej rozbudowanego czatu, a także generowanie treści.

Przykładowa odpowiedź zaktualizowanej przeglądarki (źródło: Bing)
Przykładowa odpowiedź zaktualizowanej przeglądarki (źródło: Bing)

„Sztuczna inteligencja zasadniczo zmieni każdą kategorię oprogramowania, zaczynając od największej ze wszystkich – wyszukiwania.”

Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny firmy Microsoft

Czy to oznacza, że będziemy w stanie otrzymać wyczerpujące odpowiedzi na rozbudowane i nurtujące nas pytania? Jest taka szansa. Chyba każdy zna sytuację, gdy czas poszukiwania odpowiedzi znacząco się wydłuża. Trzeba przyznać wprost – to frustrujące, gdy szukanke odpwoiedzi na proste pytania się wydłuża. Tymczasem wdrożenie AI do przeglądarki Edge wygląda obiecująco.

Jakich zmian należy się spodziewać?

Jak twierdzi Microsoft, programistom udało się połączyć wyszukiwanie, przeglądanie oraz czat w jedną całość, wewnątrz której możliwe jest lepsze wyszukiwanie i uzyskiwanie pełnych odpowiedzi na zadane w wyszukiwarce pytanie.

Czat (źródło: Bing)
Czat (źródło: Bing)

Bing będzie także w stanie zaoferować rozwiązania na rozbudowane pytania czy problemy, z którymi się spotykamy. Będzie to możliwe poprzez uruchomienie dość zaawansowanego interaktywnego czatu, dzięki któremu możemy na przykład dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w naszym planie miejsc podczas wakacyjnej podróży czy jakie dania można wykonać ze składników, które posiadamy. Wyszukiwarka będzie mogła również natchnąć, pomoże stworzyć maila czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Sama przeglądarka Edge też została odświeżona dzięki aktualizacji, która wprowadza nowy wygląd i funkcje w obrębie bocznego paska, takie jak możliwość podsumowania raportu czy porównanie finansów pomiędzy firmami, a także uzyskanie pomocy w stworzeniu treści i postów na portale społecznościowe.

Aktualizacja Edge (źródło: Microsoft)
Aktualizacja Edge (źródło: Microsoft)

Środowisko Bing i Edge działa w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji modelu językowego OpenAI, a także modelu Microsoft Prometheus. Szerszy dostęp do nowych funkcji stworzonych przez Microsoft będzie dostępny w ciągu najbliższych kilku tygodni.