Finalna wersja Android TV 13 już jest do pobrania. Ale nie dla każdego

Finalna wersja Android TV 13 już jest do pobrania. Ale nie dla każdego

Posiadacze smartfonów z systemem Android już mogą cieszyć się najnowszym wydaniem oznaczonym liczbą „13” – ta na smartfony i tablety została wydana w sierpniu ubiegłego roku. System dedykowany telewizorom również miał swoją premierę w tamtym roku, ale początkiem grudnia. Nie był jednak dostępny do pobrania. Teraz już jest, ale tylko dla nielicznych.

Android TV 13 już do pobrania

Jak wcześniej zaznaczyłem, system operacyjny Android TV 13 zadebiutował w grudniu, jednak faktycznie nie dało się go pobrać na nasze urządzenia – nawet, gdy byliśmy programistami, tworzącymi aplikacje, i mieliśmy dostęp do zestawu deweloperskiego ADT-3 dla Google TV. Teraz się to zmienia i od początku lutego każdy, kto dysponuje dostępem do tego typu rozwiązania, może pobrać i zainstalować (sprawdzić) najnowszą aktualizację systemu operacyjnego Google, dedykowanego inteligentnym telewizorom.

Całość można pobrać na oficjalnej stronie Google, jednak dla większości osób ta paczka plików będzie zupełnie zbędna, ponieważ jedynym sprzętem, obsługującym tę wersję, jest ADT-3. Co prawda według nieoficjalnych informacji na horyzoncie ma pojawić się następca sprzętu, czyli ADT-4, no ale raczej takie urządzenia kupują tylko programiści. Zmiana nie dotyczy użytkowników z telewizorami z Android TV, czyli przykładowo Google Chromecast lub NVIDIA Shield.

Kiedy aktualizacja trafi na nasze telewizory/urządzenia? Zapewne w nadchodzących miesiącach.

Xiaomi Mi LED TV P1 / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Android TV fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Jakie zmiany wprowadzi Android TV 13?

Aktualizacja przyniesie zmiany, które nie okażą się zauważalne przez większość użytkowników. Z większych nowości należy wymienić regulację rozdzielczości i częstotliwości odświeżania dla urządzeń źródłowych podpiętych przez HDMI, polepszoną funkcję oszczędzania energii oraz opcję, która podczas zmiany urządzenia zatrzymuje odtwarzanie wyświetlanej treści.

Co więcej, „trzynastka” wprowadzi obsługę różnych układów klawiatury w zależności od języka, możliwość stworzenia monochromatycznych ikon aplikacji, a także najbardziej zauważalne – cofanie przy użyciu gestów. Są to kosmetyczne zmiany, ponieważ fakt faktem, to aktualizacje aplikacji najbardziej zmieniają i wprowadzają coraz to kolejne funkcje w naszych sprzętach z Android TV.