Dron XQ-58A (Źródło: eglin.af.mil)
Dron XQ-58A (Źródło: eglin.af.mil)

Pentagon ma nowy plan działań militarnych: replikator oparty o AI

Pentagon stoi u progu technologicznej rewolucji, w której sztuczna inteligencja przekształca metody prowadzenia działań wojennych. AI już teraz steruje miniaturowymi dronami obserwacyjnymi, wspomaga Ukrainę w konflikcie z Rosją, a także monitoruje zdrowie żołnierzy. Ale to dopiero początek. W ciągu 3 lat Pentagon zamierza wdrożyć tysiące tanich, autonomicznych pojazdów AI. Ta ambitna inicjatywa, znana jako Replicator, stanowi kluczowy krok w kierunku nowej ery wojennej technologii.

Podbój nowych granic

Departament Obrony obecnie posiada ponad 800 projektów związanych z AI, które w większości nadal są w fazie testów. Działania te obejmują przewidywanie potrzeb serwisowych ponad 2600 statków powietrznych, w tym bombowców B-1 i śmigłowców Blackhawk. Ponadto sztuczna inteligencja pomaga także w monitorowaniu zdolności bojowych żołnierzy, przewidując kontuzje i poprawiając wydajność.

Jednak to nie wszystko, gdyż technologia znajduje swoje zastosowanie również w przestrzeni kosmicznej. Amerykańskie Siły Kosmiczne wykorzystują ją do monitorowania obiektów w kosmosie (jest ich ponad 40000) poprzez globalną sieć teleskopów, korzystających z zaawansowanych algorytmów i dużych modeli językowych do śledzenia potencjalnych zagrożeń.

Longshot - bojowy bezzałogowiec (źródło: ga.com)
Longshot – bojowy bezzałogowiec (źródło: ga.com)

Przyszłość wojny i autonomii

Projekt Replicator, czyli nowy plan rozwoju autonomicznych systemów dla wojska, ma przyspieszyć podejmowanie przez USA trudnych decyzji militarnych. Jak przewiduje Pentagon, ma być on zrealizowany do 2026 roku. Nowe systemy AI będą wspierać przede wszystkim działania na rzecz odstraszania w regionie Indo-Pacyfiku, a impulsem do ich stworzenia była obecna przewaga militarna Chin.

Ich założenia to przede wszystkim „więcej statków, więcej rakiet, więcej sił”, jednak konkretne szczegóły nie zostały ujawnione, w obawie o użycie podobnych technologii ze strony nieprzyjaznych państw. Wiadomo jednak, że planowane jest opracowanie „tysiąca” autonomicznych systemów w różnych domenach, które mają być gotowe w ciągu od 18 do 24 miesięcy.

Wyobraźcie sobie rozmieszczone na wodzie moduły samobieżnych systemów ADA2, zasilane słońcem i innymi praktycznie nieograniczonymi zasobami, wyposażone w mnóstwo czujników wystarczających, aby zapewnić nam nowe, niezawodne źródła informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego.


Zastępca sekretarza obrony Kathleen Hicks.

Wyzwania i perspektywy

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje sposób, w jaki prowadzone są wojny, przynosząc nowe możliwości, ale też stawiając przed Pentagonem trudne pytania. Mimo tego, działania te są kluczowe dla utrzymania przewagi technologicznej USA. Od małych, autonomicznych dronów po zaawansowane systemy obronne – AI jest kluczem do przyszłości militarnych działań.