Ogniwa fotowoltaiczne, fotowoltaika
Ogniwa fotowoltaiczne (źródło: Pixabay)

Ogniwa fotowoltaiczne z Polski nagrodzone złotym medalem w Genewie

Polscy naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali nowy rodzaj ogniwa fotowoltaicznego, który pozwala na uzyskanie większej sprawności. Odkrycie to pozwoliło na zdobycie nagrody głównej i złotego medalu na Genewskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.

Dodanie jonów może spowodować wzrost wydajności ogniwa fotowoltaicznego

Naukowcy zaprezentowali wynalazek, który opiera się o trzy zgłoszenia patentowe. Ich treść dotyczy sposobu produkcji ogniw fotowoltaicznych krzemowych, które w zabronionym paśmie półprzewodnika zostały wzmocnione za pomocą jonów na bazie krzemu, który został domieszkowany pierwiastkami, takimi jak bor, fosfor lub antymon.

Opracowane ogniwa zostały zbudowane z warstwy krzemu typu n i p, styku przedniego oraz tylnego, a także powierzchni pasywnej i powłoki antyrefleksyjnej. To właśnie w tej ostatniej warstwie znajduje się sedno odkrycia, w którym to wdrożono dwa procesy w postaci tzw. dopingu, czyli implantacji jonów oraz wyżarzania poimplantacyjnego.

Ta zmiana w konstrukcji ogniw pozwala na wytworzenie dodatkowej energii w obrębie zabronionego pasma półprzewodnika, co bezpośrednio przekłada się na podwyższenie wydajności ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa fotowoltaiczne polskich naukowców ze złotym medalem Genewskiej Międzynarodowej Wystawy Wynalazków (źródło: Politechnika Lubelska)
Ogniwa fotowoltaiczne polskich naukowców ze złotym medalem Genewskiej Międzynarodowej Wystawy Wynalazków (źródło: Politechnika Lubelska)

Ogromne odznaczenie dla polskich naukowców

Pod koniec kwietnia zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej zaprezentował w Genewie serię swoich wynalazków w ramach 48. Międzynarodowej Wystawy Wynalazków. Odkrycie dotyczyło nowej metody wytwarzania ogniw fotowoltaicznych, które bezpośrednio wpływa na wzrost sprawności paneli. Opracowane rozwiązanie może w przyszłości być przyczyną prawdziwej rewolucji w rynku ogniw fotowoltaicznych.

Zdobycie nagrody jest ogromnym wyróżnieniem, szczególnie, że wynalazek polskich naukowców konkurował z ponad tysiącem innych wynalazków, 800 wynalazcami, pochodzącymi z 45 krajów całego świata. Na wystawie pojawiło się ponad 30 tysięcy osób.