Przyczepa Living Vechicle (Źródło: LV)
Przyczepa Living Vechicle (Źródło: LV)

To prawdopodobnie najpotężniejsza przyczepa mieszkalna na świecie

Nowa przyczepa Living Vehicle to małe gospodarstwo poza siecią energetyczną. Dzięki ogromnym bateriom, panelom słonecznym i systemowi przetwarzania wody, można w nim zamieszkać i nie wracać do cywilizacji…

Kampery i przyczepy z innej galaktyki

Czy modułowe smart kampery i potężne przyczepy kempingowe to przyszłość podróżowania? Przez swoje metki cenowe do tego jeszcze daleka droga. Nie zmienia to faktu, że luksusowe penthousy na kółkach, sprytne, rozkładane przyczepki z kompozytów czy modułowe, zielone kampery robią niesamowite wrażenie. Czy można zbudować coś jeszcze bardziej odjazdowego? Kalifornijska firma Living Vehicle udowadnia, że jak najbardziej, prezentując samowystarczalny dom na kółkach.

Najnowsza przyczepa HD-Pro ma pełnić rolę gospodarstwa domowego niezależnego od sieci energetycznej. Pojazd jest wyposażony w zestaw akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 72 kWh. Choć jest duży, akumulator w tym rozmiarze nie będzie działał wiecznie, gdy użytkownik uruchomi udogodnienia mieszkalne przyczepy zasilane falownikiem 18 kW. Dlatego na dachu znajdziemy panel słoneczny o mocy 4400 W, w trakcie postoju rozkładany za pomocą dwóch markiz. Oczywiście przyczepa jest również wyposażona we wtyczkę, jeśli zajdzie potrzeba naładowania jej w trakcie powrotu do cywilizacji.

Gdy jednak wrócimy na łono natury, przetrwać pomoże nam dwustrefowy system ogrzewania elektrycznego 240 V i klimatyzatora.

Ta samodzielna przyczepa pozwoli Ci przeżyć w luksusie

Aby zwiększyć komfort cieplny przyczepy, w jej konstrukcji zastosowano sztywną, piankową izolację. Dzięki temu mieszkańcom będzie przyjemnie nawet, gdy na zewnątrz będą panować temperatury od -20 do 49 °C.

Co jeszcze mamy na pokładzie? Przyczepa ma dostępne w ofercie zapasowe źródła zasilania: zbiornik propanu, generator, alternator montowany w pojeździe holowniczym lub dodatkowe rozkładane panele słoneczne. Co interesujące, pojazd ma również opcjonalny system wytwarzania wody. Zintegrowany system WaterGen, zdolny do dostarczania do 19 litrów świeżej wody pitnej dziennie, pobiera parę wodną z otoczenia, przepuszcza ją przez wieloetapowy proces filtracji i przenosi do zbiornika świeżej wody.

Jak wygląda sprawa umeblowania? Model jest standardowo wyposażony w główny apartament z łóżkiem typu queen-size z przodu, ale oferuje opcję ulepszenia do łóżka typu king-size. W sypialni znajduje się również szafa o pełnej wysokości oraz szafka z półką/komodą, którą można opcjonalnie zamienić na pralko-suszarkę.

Oczywiście dostępna jest również jadalnia, łazienka, toaleta z kompostownikiem, kuchnia z płytą, piekarnikiem, lodówką i zmywarką. W konstrukcji można również zawrzeć więcej łóżek czy stację do pracy. Maksymalna pojemność przyczepy to 8 osób.

Ceny podstawowej wersji zaczynają się od 459995 dolarów i rosną w zależności od wybranego wyposażenia, mocy akumulatorów i wielkości paneli słonecznych. Dla tych, którzy chcieliby oszczędzić, firma przygotowuje mniejszy, dwuosiowy model w cenie 359995 dolarów.