Okulary AR Z-Lens 2D (Źródło: Lumus)
Okulary AR Z-Lens 2D (Źródło: Lumus)

Funkcjonalne i stylowe okulary AR Lumus, które chce się przymierzyć

Izraelska firma Lumus, zajmująca się optyką rzeczywistości rozszerzonej, zaprezentowała swój najnowszy produkt podczas CES 2023. Za stylowymi okularami AR stoi ponad 400 firmowych patentów.

Inteligentne okulary powoli wkraczają na salony

Inteligentne okulary to gadżet potencjalnie przydatny w wielu sytuacjach. Model opracowywany przez TCL pomoże w nawigacji i w tłumaczeniu obcego języka w czasie rzeczywistym, urządzenia Razera dobrze radzą sobie z zastąpieniem słuchawek a Sharp rodem z cyberpunka sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Co jednak, gdy potrzebne są nam dobrze wyglądające okulary AR, a te proponowane przez TCL nie są w naszym guście? Być może model izraelskiej firmy optycznej Lumus skradnie wam serce.

Lumus, firma szczycąca się posiadaniem ponad 400 patentów optycznych i mająca w odwodzie kolejnych 540, zaprezentowała podczas CES 2023 nową generację okularów AR – Z-Lens 2D, rozwijającą linię produktów 2D Maximus. Wszystko w celu stworzenia mniejszego, lżejszego urządzenia z jakością obrazu w wysokiej rozdzielczości, regulacją jasności dopasowującą się do warunków zewnętrznych i bezproblemową integracją Rx.

„Aby okulary AR znacząco spenetrowały rynek konsumencki, muszą imponować zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Dzięki Z-Lens balansujemy formę i funkcję, eliminując bariery wejścia dla branży i torując drogę do powszechnego adaptowania przez konsumentów

Ari Grobman, dyrektor generalny Lumus
Okulary AR Z-Lens 2D (Źródło: Lumus)
Okulary AR Z-Lens 2D (Źródło: Lumus)

Optyczny cud techniki

Soczewki okularów mają rozdzielczość 2Kx2K i wyświetlacz o jasności 3000 nitów/Watt, który można zobaczyć nawet w biały dzień. Dodatkowo urządzenie może być połączone bezpośrednio z okularami korekcyjnymi Rx.

Technologia działa przy użyciu „reflective waveguides”, które pomagają maleńkim projektorom umieszczonym w oprawkach okularów wyświetlać obraz po wewnętrznej stronie półprzezroczystych soczewek. Oznacza to, że okulary mogą być używane jako zwykłe okulary lub jako powierzchnie projekcyjne. Inną zaletą jest minimalny wyciek światła – praktycznie niemożliwe jest zobaczenie przez osoby postronne, co użytkownik widzi na swoim wyswietlaczu.

Okulary rozwiązują także typowe problemy okularów AR:

  • zajęto się konfliktem VAC, występującym, gdy mózg otrzymuje niedopasowane sygnały między wergencją a akomodacją oka,
  • wyeliminowano artefakty świetlne na soczewkach występujące przy wyłączonym wyświetlaczu.

Nieznana jest jeszcze data premiery ani cena nowych okularów AR.