Google TV (Źródło: tv.google)
Google TV (Źródło: tv.google)

Android i Google TV ze 150 milionami aktywnych urządzeń

Podczas targów CES 2023 Google pochwaliło się popularnością swoich platform. Android TV OS ma już miliony użytkowników, a baza cały czas rośnie.

Wygodne platformy telewizyjne…

Google TV to następca Android TV, choć raczej nieprędko uda mu się wyprzeć go całkiem z rynku. Oba systemy koegzystują, oferując podobne funkcje. Google TV to nieco bardziej intuicyjna i wydajniejsza platforma. Pozwala na korzystanie m.in. z biblioteki Play, Chromecasta do udostępniania na telewizorze treści z telefonu czy poleceń głosowych. System regularnie otrzymuje poprawki i zmiany, mające zwiększyć komfort użytkowników, a dla posiadaczy telewizorów niewyposażonych domyślnie w platformę – dostępne są przystawki rozszerzające funkcjonalność TV. Jednocześnie Android TV również cały czas jest usprawniany, pozwalając użytkownikom na sterowanie zaawansowanymi funkcjami urządzeń źródłowych.

Wygoda i szeroka gama opcji sprawia, że użytkowników obu systemów cały czas przybywa. Łącznie instancji korzystających z Android TV OS, fundamentu Android TV i Google TV, jest już ponad 150 milionów miesięcznie. Nie jest to liczba unikalnych użytkowników, jako że wiele osób posiada często kilka urządzeń obsługujących systemy.

Google TV (Źródło: tv.google)
Smart TV (Źródło: tv.google)

…których popularność ciągle rośnie

Android TV OS zaliczył solidny wzrost aktywnych urządzeń w stosunku do poprzedniego roku. Jeszcze zeszłego roku liczba ta wynosiła około 110 milionów, o 30 milionów więcej w stosunku do 2021. Dzięki wygodzie i niskiej cenie Chromecasta oraz wypuszczaniu nowych udogodnień, jak choćby możliwości zmienienia swojego smartfona w pilota dzięki integracji Google Home i TV, korporacja spodziewa się utrzymania tendencji wzrostowej.

Ci, którzy chcieliby wyposażyć swój telewizor w funkcje smart, mogą zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria rozszerzające funkcje telewizora, jak choćby w testowany przez nas realme 4K Smart Google TV Stick. Alternatywa to wymiana TV, a tych wyposażonych w najnowsze zdobycze techniki nie brakuje na targach CES 2023. Ciekawe nowości zapowiedzieli już między innymi Samsung oraz LG.