Seniorzy (źródło: Pixabay)
Seniorzy (źródło: Pixabay)

Opaska telemedyczna z Polski zyskuje popularność w Europie

Polacy stworzyli urządzenie, które pozwala monitorować osoby wymagające opieki. Opracowana kilka lat temu opaska telemedyczna uzyskała certyfikację, stając się pierwszym w Europie tego typu sprzętem. Czy to przełom w opiece nad seniorami i niepełnosprawnymi?

Zdalne monitorowanie stanu zdrowia chorych

Opieka nad osobami starszymi i chorymi wymaga innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też naukowcy i badacze opracowują coraz to nowsze urządzenia, które umożliwią zdalny monitoring ich stanu zdrowia oraz będą alarmowały w przypadku pojawiających się zagrożeń.

Choć rynek jest już wypełniony opaskami kontrolującymi parametry zdrowotne takie, jak tętno, ciśnienie czy wysycenie krwi tlenem, to mało urządzeń otrzymało certyfikat wyrobu medycznego.

Opaska telemedyczna (źródło: SiDLY)
Opaska telemedyczna (źródło: SiDLY)

Jedna z polskich film, znana jako SiDLY, opracowała opaskę, której udało się uzyskać status wyrobu medycznego o klasie IIA. Oznacza to, że pomiary wykonywane przez to urządzenie są rzetelne i dokładne, a sam certyfikat wydawany jest przez odpowiednio notyfikowaną jednostkę. Jest to pierwsze tego typu urządzenie na terenie Europy dedykowane teleopiece.

Telemedyczna opaska może odmienić standard opieki

SiDLY to nie tylko opaska, ale przede wszystkim zaawansowana usługa, która pozwala na połączenie sprzętu medycznego wraz z platformą telemedyczną, a także aplikacją mobilną. Opracowane przez Polaków urządzenie ma już swoją linię produkcyjną, utworzoną na terenie Warszawy. Poza tym stworzono również LAB Innowacji.

Opaska z Polski jest rozwiązaniem dedykowanym nie tylko dla seniorów, ale również osób chorych, niesamodzielnych czy niepełnosprawnych. Na ten moment ten innowacyjny sprzęt używany jest już przez 50 tysięcy osób na terenie Europy.

Urządzenie wykorzystywane jest przez 900 jednostek i instytucji, a także użytkowane przez 2 tysiące włoskich seniorów. Ponadto, ten certyfikowany, medyczny sprzęt uczestniczył w 2,5 tysiąca akcji ratujących zdrowie lub życie pacjentów.