Nowy opatrunek na bazie hydrożelu łatwo uwolni się od skóry po schłodzeniu, zmniejszając tym samym ból ofiar poparzeń.
Medycyna wrażliwa na ból
Nowoczesne i – przede wszystkim – tanie technologie pozwalają tworzyć obraz medycyny ograniczającej ból i dbającej o komfort pacjenta. Elektroniczne plastry pomogą w wygodnej diagnostyce, rozpuszczalne szwy nie tylko oszczędzą bólu, ale i dostarczą niezbędne leki, miniaturowe przyrządy oszczędzą pacjentom powikłań pooperacyjnych, a być może w niedalekiej przyszłości uda się zahibernować osoby przy pomocy ultradźwięków.
Jednak biorąc pod uwagę to, co możemy zrobić tu i teraz świetną wiadomością jest wynalazek naukowców z kanadyjskiego University of Waterloo, którzy wpadli na pomysł jak oszczędzić bólu ofiarom poparzeń.
Miękki, elastyczny opatrunek hydrożelowy, zawiera reagujący na temperaturę polimer, który rozszerza się po schłodzeniu i kurczy po podgrzaniu. Co więcej, na podstawie skanów 3D spalonej części ciała, arkusze hydrożelu można wydrukować, aby dokładnie dopasować ich kształt do danego rejonu ciała. Oznacza to, że opatrunek będzie stykał się z całą uszkodzoną tkanką, nie wywierając przy tym zbyt dużego nacisku w żadnym miejscu.
Dodatkową korzyścią jest to, że materiał może być wstępnie wypełniony lekami, które stopniowo uwalniają się do rany.
Opatrunek hydrożelowy dopasuje się do rany
Kiedy arkusz hydrożelu jest początkowo nakładany na miejsce oparzenia, zostaje on nagrzany przez ciało pacjenta. Powoduje to, że lekko się kurczy, dzięki czemu bezpiecznie przylega do skóry. Gdy nadchodzi czas sprawdzenia rany, na opatrunek nakłada się chłodny ręcznik. Gdy hydrożel ochładza się i rozszerza, jego przyczepność spada, dzięki czemu łatwo odpada. Co ważne, materiał wystarczy schłodzić do temperatury pokojowej – ofiary poparzeń są zazwyczaj bardzo wrażliwe na niższe temperatury.
Obecnie częstotliwość zmiany opatrunku jest ograniczona bólem odczuwanym przez pacjenta podczas zdejmowania. Dzięki zastosowaniu materiału, który łatwo odłącza się w temperaturze pokojowej, częstotliwość można zwiększyć, jednocześnie znacznie zmniejszając ból.
współautor badania Lukas Bauman
Technologia ta mogłaby być również wykorzystana do dostarczania leków pacjentom z nowotworem poza środowiskiem klinicznym lub do produkcji niestandardowych masek odmładzających na twarz do użytku w branży kosmetycznej.
Więcej o niesamowitym opatrunku można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.