Wewnątrz genialnego umysłu (źródło: Google Arts & Culture)
Wewnątrz genialnego umysłu (źródło: Google Arts & Culture)

Wewnątrz genialnego umysłu, czyli historia Leonardo da Vinci z AI

Czas pochylić się nad historią wielkiego geniusza, jakim był Leonardo da Vinci. Kolejne przedsięwzięcie Google Arts & Culture i jego nowoczesne narzędzia, wykorzystujące sztuczną inteligencję, zaprezentują historię i pozwolą na interaktywną podróż do renesansu.

Co może pokazać nam kolekcja Wewnątrz genialnego umysłu?

Leonardo da Vinci jest postacią znaną ze swojego genialnego umysłu, licznych arcydzieł i wszechstronnych odkryć. Teraz ten włoski artysta i uczony został ponownie doceniony, a dzięki technologii każdy może przystępniej i lepiej poznać jego historię oraz ogromny dorobek, zarówno naukowy, jak i artystyczny.

W ramach Google Arts & Culture stworzono rozbudowane środowisko internetowe o nazwie Inside a Genius Mind, czyli Wewnątrz genialnego umysłu. Inicjatywa pozwoliła 28 instytucjom kultury, również Muzeum Narodowemu w Krakowie, na zbudowanie retrospektywy, a więc przeglądu dzieł i odkryć stworzonych przez ręce Leonarda.

Polski wkład pozwolił na stworzenie wystawy Historia Damy, która opowiada o powstawaniu jednego z najbardziej znanych portretów w europejskiej sztuce. Druga wystawa o nazwie Co kryje w sobie farba? Konserwacja obrazu „Dama z Gronostajem” mówi o procesach konserwacji, badań oraz możliwościach ochrony znanego wszystkim dzieła sztuki.

W udostępnionej kolekcji Wewnątrz genialnego umysłu można znaleźć dwa eksperymenty, które wykorzystują sztuczną inteligencję, ponad 1300 zdigitalizowanych stron w wysokiej rozdzielczości, 80 wystaw online, 15 wirtualnych wycieczek na Street View oraz 17 modeli wynalazków uczonego.

Eksperymenty sztucznej inteligencji, czyli jak AI może pomóc poznać historię

Google Arts & Culture obejmuje dwa eksperymenty, oparte o możliwości sztucznej inteligencji. Pierwszym z nich jest Da Vinci Stickies, który pozwala poczuć się innowatorem rodem z renesansu. Jego zastosowanie pozwala na wygenerowanie pomysłów graficznych w oparciu o dwa wybrane rysunki. Wystarczy, że użytkownik przeciągnie dwie „samoprzylepne” karteczki w wyznaczone miejsca, a sztuczna inteligencja połączy je w jeden zwariowany obraz.

Drugim zaś eksperymentem AI jest zbiór prac spod skrzydeł da Vinciego i ożywienie ich dzięki AI. Dzięki temu użytkownicy, którzy pragną poznać historię tego wielkiego geniusza, mogą w prosty i interaktywny sposób eksplorować renesansowy świat tego twórcy, jego dorobek i ogrom dzieł. System ten pozwala udać się w wizualną i wirtualną podróż, która umożliwia odbiorcom zapoznanie się z połączeniami i powiązaniami między każdym z odkryć.