Projekt drewnianego domu Ephemeral (Źródło: enterprise.cam.ac.uk)
Projekt drewnianego domu Ephemeral (Źródło: enterprise.cam.ac.uk)

Elastyczne, ruchome, drewniane ściany w domu. Dostosują się do twoich potrzeb

Naukowcy z Centrum Innowacji Materiałów Naturalnych Cambridge stworzyli innowacyjne, elastyczne, drewniane ściany działowe z drewna konstrukcyjnego. Według zespołu, projekt „Ephemeral” to przyszłość mieszkań i biur.

Innowacyjne budownictwo na miarę 21 wieku

Coraz tańsze, ekologiczne materiały i nowe podejście do budownictwa daje w efekcie powstawanie śmielszych, innowacyjnych konstrukcji. Otwarty na przyrodę domek prosto z raju? Kolumbijska firma architektoniczna PAE zaprasza do swojego Casa Caoba. Wieżowiec inspirowany florą? Zobaczycie taki już niedługo w Ekwadorze. Zalegające stare obiekty przemysłowe? Można je zaadaptować i stworzyć z nich dzieła sztuki.

A czy drewniane konstrukcje mogą być faktycznie dobrym wyborem zarówno w budownictwie mieszkalnym jak i biurowym? Kolejne dowody wskazują na to, że tylko wyobraźnia i zmysł techniczny stoją nam na przeszkodzie. I kolejny taki dowód przedstawia zespół naukowców z Centrum Innowacji Materiałów Naturalnych Uniwersytetu Cambridge, którzy stworzyli innowacyjne, elastyczne ściany działowe wykonane z drewna konstrukcyjnego.

Jeśli masz dużo pieniędzy, możesz zatrudnić projektanta i zmienić wnętrze swojego domu, ale jeśli tego nie zrobisz, utkniesz w bardzo sztywnych systemach, które mogą być przestarzałe o dziesięciolecia. Chcemy dać ludziom możliwość tworzenia własnych przestrzeni.

Ana Gatóo, kierownik projektu

Drewniany dom to multum możliwości

Projekt to owoc pracy z organizacjami pozarządowymi w budownictwie deweloperskim i mieszkaniowym. Zespół chciał połączyć uczynienie mieszkań bardziej przystępnymi cenowo z innowacjami technicznymi i zrównoważonym rozwojem.

Ściany wykonane są metodą kerfingu, która pozwala na zginanie drewna bez łamania. Ruchome drewno można wykorzystać przy budowie nowego domu lub doposażyć w już istniejący. Chociaż remont jest bardziej przyjazny dla środowiska niż budowa nowego domu, nadal istnieją czynniki, które wpływają na jego trwałość, takie jak dobór materiałów i skala projektu. Naukowcy twierdzą, że ich ściany pozwalają uniknąć emisji dwutlenku węgla, która towarzyszy rozbiórce i renowacji wnętrz, a co więcej, można ich użyć ponownie.

Zespół przewiduje, że ściany nowego typu będą wykorzystywane zarówno w domach, jak i miejscach pracy. Mogą one odegrać kluczową rolę w tworzeniu przystępnych cenowo, przyjaznych dla środowiska mieszkań.