Deszcze meteorów to naprawdę powszechne zjawisko i aby je obserwować wcale nie musimy specjalnie się przygtowywać i wyczekiwać tego typu wydarzeń. Rojów spadających gwiazd jest mnóstwo, a kolejne pokazują się każdego roku, praktycznie w każdym miesiącu (nawet kilka razy!). W ten weekend będziemy mieli okazję obserwować Orionidy, czyli „spadające gwiazdy”, związane z kometą Halley’a. Kiedy warto spojrzeć w niebo?
Orionidy 2022. Będą dobrze widoczne w ten weekend!
W ostatnim czasie – początkiem października – miało miejsce maksimum Drakonidów, czyli deszczu meteorów, związanego z kometą 21P/Giacobini-Zinner, jednak pojawił się pewien problem dla obserwujących – Księżyc, który w tym czasie akurat był w pełni. Podobna sytuacja miała miejsce we wrześniu, kiedy to można było oglądać tegoroczne Perseidy. Wydarzenie jednak także zostało zakłócone przez naszego naturalnego satelitę, który w tym czasie również był w pełni.
Tegoroczne Orionidy natomiast będą miały swoje maksimum już w ten weekend – między 21 a 22 października, czyli z piątku na sobotę. Dawniej, bo jeszcze kilkanaście lat temu, rój ten generował nawet 80 spadających gwiazd na godzinę, jednak w ostatnich latach liczba znacznie uległa zmniejszeniu.
Bazując na tych informacjach, możemy spodziewać się 20 do 30 widocznych meteorów na godzinę (co trzy lub dwie minuty), co z pewnością największą liczbą nie jest. Tym razem jednak Księżyc nie będzie tu przeszkadzał.
Nadchodzący deszcz meteorów jest związany z kometą Halley’a
Kometa 1P/Halley, czyli po prostu kometa Halley’a, jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych obiektów tego typu. Orionidy są niczym innym, jak gruzem i lodem, pozostawionym przez kometę, która zbliża się do Ziemi raz na około 75-79 lat – ostatnie zbliżenie miało miejsce w 1986 roku, gdzie była w odległości 0,59 AU. Deszcz meteorów powstaje wtedy, gdy odłamki komety wpadają w atmosferę Ziemi, a ta powoduje ich spalanie, gdzie widoczne są w postaci jasnych smug na niebie.
Aby obserwować Orionidy, wystarczy trochę czasu w piątkowy wieczór – obserwacje można rozpocząć około godziny 20-21, gdy już wystarczająco się ściemni, natomiast najlepsze warunki będą późną nocą, gdy konstelacja znajdzie się odpowiednio wysoko na niebie. Należy patrzeć w północne i południowe niebo, aby móc oglądać piękne widowisko.