Papierowa torba (Źródło: pixabay)
Papierowa torba (Źródło: pixabay)

Papierowa torba może zostać ponownie wykorzystana jako biopaliwo

Naukowcy z Penn State University opracowali nowy produkt do pakowania. Ich papierowa torba, po taniej modyfikacji termicznej i chemicznej, może być wielokrotnie wykorzystana, po czym użyta do produkcji biopaliwa.

Ekologia stoi na sprytnych materiałach

Produkty z materiałów recyklingowanych i zrównoważonych to dynamicznie rozwijający się rynek, oferujący takie innowacje, jak bezpieczny, rozpuszczalny plastik, samochody stworzone ze starych modeli, biodegradowalne elementy dla elektroniki czy płyty budowlane o ujemnej emisji CO2. Czego jeszcze może spodziewać się szary Kowalski, pakując zakupy czy spacerując po galerii handlowej? Może np. bardzo wytrzymałej, biodegradowalnej torby, której może użyć jako paliwa do auta?

To nie żart, bo naukowcy z Penn State University właśnie opracowali torbę zakupową zdolną przetrzymać wiele, a na koniec swojego życia zostać wykorzystana jako źródło energii. Problemami tradycyjnych toreb papierowych jest ich stosunkowo krótki cykl życia, nietolerancja wilgoci i brak rzeczywistej przydatności po krótkim czasie jako pojemnik. Nowy produkt z Penn ma to jednak zmienić dzięki prostej obróbce termicznej i chemicznej.

Ponowne użycie zależy głównie od wytrzymałości torby i jest mało prawdopodobne, aby typowa torba papierowa mogła zostać ponownie użyta wymaganą liczbę razy ze względu na jej niską trwałość po zmoczeniu. Korzystanie z kosztownych procesów chemicznych w celu zwiększenia wytrzymałości na wilgoć zmniejsza przyjazne dla środowiska i ekonomiczne właściwości papieru do zastosowań komercyjnych, dlatego istnieje potrzeba badania niechemicznych technik zwiększania wytrzymałości toreb papierowych.

Jaya Tripathi, główny badacz projektu
Papierowa torba (Źródło: pixabay)
Papierowa torba (Źródło: pixabay)

Użyj tej torby, po czym zrób z niej paliwo

Naukowcy zastosowali technikę prażenia, podczas której celuloza papieru była powoli podgrzewana w komorze z niedoborem tlenu, aby zwiększyć jej wytrzymałość na rozciąganie. Ten mocniejszy produkt mógł wytrzymać użytkowanie na mokro i sucho, jednak prażenie obniżyło jego przydatność jako produktu biopaliwowego, znacznie zmniejszając wydajność glukozy produktu. Aby temu przeciwdziałać, naukowcy potraktowali papier alkalicznym roztworem wodorotlenku sodu.

Produktowi daleko jeszcze do komercyjnego zastosowania, jednak zespół nie ustaje w badaniach nad uczynieniem go jak najbardziej praktycznym. Więcej o wzmocnionym papierze można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.