Dom absorbujący CO2 (źródło: nendo.jp)
Dom absorbujący CO2 (źródło: nendo.jp)

Powstał pierwszy na świecie dom z betonu pochłaniającego dwutlenek węgla

W niewielkiej miejscowości Karuizawa w Japonii znajduje się dom, który nie jest zwykłym budynkiem. To pierwszy na świecie dom zbudowany z betonu, który ma zdolność wchłaniania dwutlenku węgla z powietrza. Projekt stworzony przez japońską firmę projektową Nendo, wprowadza nową, ekologiczną technologię w budownictwie.

Czym jest CO2-SUICOM?

CO2-SUICOM (skrót od CO2-Storage and Utilization for Infrastructure by Concrete Materials) to skomplikowana nazwa dla specjalnego rodzaju betonu, który opracowały wspólnie firmy Kajima, Chugoku Electric Power Co., Denka i Landes Co. W procesie jego produkcji dodaje się składniki, które potrafią wchłonąć CO2, a część zwykłego cementu zastępuje się innymi materiałami z przemysłu. Dzięki temu beton nie tylko mniej zanieczyszcza powietrze, ale także „łapie” dwutlenek węgla na stałe, co przyczynia się do zmniejszenia ilości tego gazu w atmosferze.

Projektanci z firmy Nendo chcieli, aby ten dom nie tylko był ekologiczny, ale także funkcjonalny i zwyczajnie ładny. Zadecydowali o miejscach, w których stawiają bloki betonowe tak, aby mieszkańcy czuli się w domu komfortowo i zachowali prywatność, ale też mieli dostęp do światła i przestrzeni. Użyli około 2050 bloków, układając je w sposób, który tworzy ciekawe wzory przypominające gradient. W ten sposób powstało 5 ścian o wysokości trzech metrów. To nie tylko wygląda dobrze, ale również ma swoje praktyczne zastosowanie.

Eko-beton i jego wpływ na środowisko

Badanie opublikowane w zeszłym roku pokazuje, że produkcja cementu i betonu na świecie odpowiada za około 8 procent wszystkich wydzielanych do atmosfery dwutlenków węgla. W 2020 roku, emisje CO2 z przemysłu cementowego w Japonii stanowiły około 1,2 procent ogólnej ilości gazów cieplarnianych emitowanych w tym kraju. Dla Nendo rozwiązaniem było zbudowanie ścian z bloków betonowych, które miały działać jak filtry. Warto dodać, że CO2-SUICOM, mimo że jest przyjazny dla środowiska, zachowuje wytrzymałość porównywalną do tradycyjnego betonu.

Nie jest to pierwszy projekt firmy, w którym środowisko odgrywa ważną rolę. W 2012 roku zaprojektowała ona coś na kształt dużego karmnika, położonego w lesie w mieście Komoro w Japonii. Bird-apartment to schronienie nie tylko dla wielu ptaków, ale także dla jednego człowieka. Z jednej strony ma wejścia do 78 miejsc lęgowych dla ptaków, a z drugiej dla osoby, która może także zajrzeć do ptasich gniazd z wnętrza domku na drzewie.