(źródło: Olsztyńskie Planetarium)
(źródło: Olsztyńskie Planetarium)

Olsztyńskie Planetarium z nowym systemem projekcyjnym

Gmach Olsztyńskiego Planetarium obsługuje nowoczesny system projekcyjny. Wyjątkowy sprzęt umożliwia odwiedzającym m.in. podziwianie lodu budującego pierścienie Saturna, Drogi Mlecznej czy mgławic.

Najnowszy system w olsztyńskim obiekcie

Olsztyńskie Planetarium działa od 1973 roku i jest to drugi tego typu obiekt pod względem wielkości w Polsce. Wyjątkowe miejsce zyskało teraz nowy, innowacyjny system projekcyjny produkcji RSA COSMOS. Dzięki niemu odwiedzający mogą stać się obserwatorami m.in. Drogi Mlecznej, wnętrza mgławic oraz lodowych fragmentów pierścieni Saturna.

Wdrożony do planetarium system jest jednym z trzech najbardziej popularnych, wykorzystywanych podczas prezentacji na całym świecie. Pierwsze seanse już się odbyły, a obiekt cieszy się niezwykłą popularnością. W samym 2023 roku sprzedano 92 tysiące biletów.

Jak twierdzi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium, Magdalena Pilska-Piotrowska, najnowszy sprzęt jest zupełną nowością zarówno dla gości, jak również dla naukowców pracujących w gmachu, którzy uczą się jego obsługi. Dzięki niemu widzowie mogą poznać tajniki kosmosu, ale nie tylko. System umożliwia także odtwarzanie filmów o innych tematykach, obejmujących nauki przyrodnicze czy chemiczne.

Planetarium z nowościami dla widzów

Najnowsza aparatura to jednak nie koniec nowości w Olsztyńskim Planetarium. Zmiany można dostrzec również w Obserwatorium Astronomicznym, gdzie utworzono Ogród Kopernika. To właśnie tam goście obiektów będą mogli zapoznać się z historią oraz prawdopodobnym przebiegiem nauk i odkryć prowadzonych przez znanego astronoma.

Utworzono także Doświadczalnię Kopernika, z której odwiedzający będą mogli skorzystać już na początku nadchodzącego 2024 roku. Goście otrzymają szansę na poznanie wielu eksponatów, dzięki czemu historia rewolucji Kopernika stanie się łatwiejsza do zrozumienia.

Obserwatorium tworzy także nową wystawę meteorytów.