Pokemony inspirowane dziełami artysty (źródło: Muzeum Van Gogha)
Pokemony inspirowane dziełami artysty (źródło: Muzeum Van Gogha)

Pokemony trafiły do Muzeum Van Gogha. Mają uczyć o sztuce

Muzeum Van Gogha ma już 50 lat i właśnie z tej okazji nawiązało współpracę z Pokémon Company International. Fikcyjne istoty trafiły teraz na obrazy, które zainspirowane zostały dziełami znanego malarza. Ich zadaniem jest nauka najmłodszych o sztuce.

Odmiana w muzeum specjalnie dla najmłodszych

Zawarcie współpracy pomiędzy Muzem Van Gogha a Pokémon Company International może niektórych zdziwić. To prawdziwa wieść, której zadaniem jest rozpowszechnienie sztuki i zaznajomienie z nią najmłodszych osób, interesujących się fikcyjnymi postaciami. Sam artysta za swojego życia był zainteresowany japońską sztuką i kulturą, która również wywarła wpływ na tworzone przez Vincenta obrazy.

Jak twierdzą władze muzeum, zaproszenie Pokemonów do świata historii i sztuki pozwoli poznać w nieco świeższy sposób tajniki dzieł Vincenta Van Gogha. Wydarzenia dedykowane dla dzieci dostępne są w ramach standardowego biletu do muzeum, który można zakupić wyłącznie w trybie online. Zajęcia będą realizowane od 28 września 2023 roku aż do 7 stycznia 2024 roku.

Pokemony inspirowane dziełami artysty (źródło: Muzeum Van Gogha)
Pokemony inspirowane dziełami artysty (źródło: Muzeum Van Gogha)

Pokemony opanowały Muzeum Van Gogha

W ramach zaproponowanych działań w Muzeum Van Gogha zaprezentowane zostaną najsłynniejsze dzieła z udziałem artysty wraz z sześcioma obrazami wykonanymi przez twórców Pokemonów. Sztuka obejmie Pikachu, zainspirowanego Autoportretem w szarym filcowym kapeluszu z 1887 roku, a także Sunflorę, ukrytego w Słonecznikach z 1889 roku. Poza tym można odnaleźć również Snorlaxa i Munchlaxa, zainspirowanych dziełem Sypialnia z 1888 roku. Łącznie dostępnych jest sześć tego typu obrazów, z którymi można zapoznać się na pierwszym piętrze budynku Retveld.

Ponadto, dla osób powyżej 6 roku życia, możliwe jest uczestniczenie w Pokemon Adventure. Ta forma zabawy została oparta o ulotkę, dostępną w języku angielskim i holenderskim, która ma prowadzić młodych odwiedzających przez muzeum, odkrywać historię dzieł, na bieżąco wypełniając otrzymaną ulotkę. Pod koniec spaceru można ją zwrócić i otrzymać kartę promocyjną Pikachu x Muzeum Van Gogha.

Dla nieco starszych uczestników przygotowano materiały szkoleniowe na temat tego, w jaki sposób Vincent był powiązany z japońską sztuką i kulturą. Ponadto, odwiedzający mogą zapoznać się z filmem instruktażowym, który pokazuje w jaki sposób narysować Pikachu.

Sklep muzealny przygotował również gadżety z przedstawionymi w artystyczny sposób Pokemonami. Jak widać, na otwarciu wystawy pojawiły się tłumy!