Kosmos (źródło: Youtube)
Kosmos (źródło: Youtube)

Młody Polak doceniony przez NASA – spektakularne zdjęcie Księżyca

W świecie astrofotografii, gdzie każde zdjęcie opowiada niezwykłą historię wszechświata, pojawia się nowe, jasne światło – Antoni Zegarski. Ten 17-letni licealista z Grodziska Mazowieckiego osiągnął coś, o czym wielu pasjonatów astronomii może tylko marzyć – jego fotografia Księżyca została wyróżniona przez NASA w ramach prestiżowego konkursu „Astronomy Picture of the Day”.

Księżyc w obiektywie młodego pasjonaty

Zdjęcie, które przyciągnęło uwagę amerykańskiej agencji kosmicznej, przedstawia styczniową pełnię księżyca, znaną również jako Wilczą Pełnią. Co ciekawe, zostało ono wykonane w czasie ferii zimowych w malowniczych Włoskich Alpach, gdzie autor połączył swoje dwie pasje: narciarstwo i astrofotografię. Ujęcie, które wygląda niczym z baśni, ukazuje Księżyc otoczony przez wysokie, symetrycznie układające się chmury, tworząc efekt niemalże nie z tego świata.

Antoni, który od lat interesuje się astronomią, opowiadał o swoich planach pracy w branży kosmicznej jako inżynier. Jego zamiłowanie do fotografowania sfery niebieskiej swój początek miało już w młodym wieku, a marzenie o wyróżnieniu w konkursie APOD stało się dla niego źródłem inspiracji i motywacji do ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Pomimo wielu wysłanych prac, dopiero to konkretne zdjęcie przyniosło mu upragniony sukces.

Spójrzcie na to zdjęcie!

O wyróżnieniu przez NASA dowiedzieliśmy się 13 lutego, a w komentarzu do zdjęcia Antoniego podkreślono jego unikatowość – otaczające Księżyc chmury dla niektórych przypominają pysk wilka, dla innych oko wilka, co dodatkowo nadaje fotografii głębi i tajemniczości.

Astronomy Picture of the Day to konkurs, w którym codziennie wybierane jest najlepsze zdjęcie kosmiczne, a następnie zostaje ono opublikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych amerykańskiej agencji kosmicznej.

Do stworzenia zdjęcia nastolatek użył techniki HDR, która pozwoliła na połączenie dwóch ekspozycji, aby idealnie uchwycić zarówno jasną tarczę księżyca, jak i delikatne szczegóły otaczających go chmur. Aparat, którym posłużył się młody astrofotograf, to Canon EOS 70D w połączeniu z obiektywem Samyang 135 mm F2.0.