Nowe pomiary pola elektromagnetycznego w Polsce. Czy 5G okazało się szkodliwe?

5G

(fot. pixabay.com)

Sieć 5G od zawsze miała grono swoich przeciwników, powołujących się na raporty sugerujące szkodliwość nowych rozwiązań transmisji danych. GIOŚ udostępnił raport na temat pomiarów, prowadzonych w zeszłym roku. Czy poziomy pola elektromagnetycznego zostały przekroczone?

Standard łączności 5G i jego przeciwnicy

Sieć 5G od samego początku przez niektóre środowiska uznawana była za zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Technologia mobilna piątej generacji, czy chcemy tego, czy nie, stanie się jednak standardem sieci komórkowej. Obecnie używana sieć 5G działa na pasmach o częstotliwości 700 MHz, 3,4 do 3,8 GHz oraz 26 GHz. Można ją już spotkać w wielu miejscach, a swoje zastosowanie ma również w domowych sieciach Wi-Fi.

Wbrew głosom przeciwników, na ten moment jednak żadne badania ani pomiary nie wykryły negatywnych oddziaływań 5G na zdrowie ludzi. Potwierdza to również Światowa Organizacja Zdrowia, której wnioski opierają się o ponad 25 tysięcy przeprowadzonych analiz naukowych.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) także regularnie kontroluje i mierzy pola elektromagnetyczne, a ostatnio zaprezentował wyniki zgromadzone w ciągu zeszłego roku w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w Polsce.

Pomiary PEM w Polsce (źródło: SI2PEM)

Co mówią wyniki pomiarów PEM prowadzone przez GIOŚ?

Jak wynika z badań prowadzonych przez polski organ, w większości punktów pomiarowych wartości natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) oscylują wokół 1 V/m. To względem dopuszczalnych limitów stanowi zaledwie niewielki procent limitu ustalonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, który zależny jest także od częstotliwości.

System pomiarowy PEM jest nieustannie nadzorowany, a wokół istniejących i nowo powstałych stacji bazowych lokalizowane są liczne czujniki, montowane przez laboratoria akredytowane. Łącznie na terenie naszego kraju działa ich już prawie 800 tysięcy, a zmierzone wartości można sprawdzać w rządowej witrynie SI2PEM.

GIOŚ zaktualizował też rejestr terenów, na których zanotowano przekroczenia dopuszczalnych wartości pól elektromagnetycznych. Na liście pojawiły się dokładnie te same lokalizacje, co w 2021 roku. Wśród nich można wymienić linię wysokiego napięcia 220 kV relacji Krajnik – Glinki, a także Władysławowo przy drodze do Łebcza.

Exit mobile version