Polski VoiceLab.AI opracował własny odpowiednik ChatGPT. Chatbot TRURL potrafi skutecznie odpowiadać na pytania, podsumowywać i oceniać rozmowy oraz dokumenty.
Wyścig zbrojeń trwa
Na światowym rynku zapanowało szaleństwo na sztuczną inteligencję. Chatboty pracują już na stronach sklepów, w dużych mediach społecznościowych, codziennych narzędziach, a nawet testowane są w… kościołach. Jak tymczasem wygląda sytuacja w Polsce? W technologicznym wyścigu wcale nie ustępujemy innym krajom i firmom, a dobrym przykładem jest pracująca we Wrzeszczu spółka technologiczna.
Mowa o VoiceLab i ich najnowszym produkcie — Trurl, polskim modelu AI stworzonym na wzór ChatGPT. Nowy algorytm został wytrenowany na polskich danych: artykułach, tekstach, rozmowach, a nawet przepisach kulinarnych. Owocem ciężkiej pracy zespołu są dwie wersje robota inspirowanego twórczością Stanisława Lema:
- do zastosowań niekomercyjnych – wersja, z którą możemy swobodnie porozmawiać;
- do zastosowań biznesowych – specjalna wersja aplikacji, która pozwala nakarmić TRURLa danymi dowolnej firmy (z dokumentów, strony www) i w kilka minut wyszkolić model, tak by wyspecjalizował się w wiedzy o niej. Przygotowaną w ten sposób sztuczną inteligencję możemy bezpośrednio z aplikacji wstawić w formie chatbota na stronie internetowej.
Polskie AI — wielofunkcyjny i wysokiej jakości
Podstawowym wyróżnikiem tego polskiego narzędzia AI jest możliwość zainstalowania go na infrastrukturze klienta i specjalistycznego dotrenowania na zbiorach danych firmy zainteresowanej posiadaniem dedykowanego dla siebie modelu. Takie podejście znacznie zwiększa bezpieczeństwo wrażliwych danych i poprawia efektywność chatbotów.
Ponadto z Trurlem można komunikować się głosowo. VoiceLab nie tylko rozwija modele LLM (Large Language Models), ale również technologie przetwarzania głosu. Automatic Speech Recognition (ASR) opracowany przez Gdańską firmę, w niezależnych testach na zbiorze języka polskiego wypadł porównywalnie do podobnego rozwiązania Microsoftu i znacznie lepiej niż rozwiązanie Google.
TRURL, to model językowy, który dobrze zna język polski, zna naszą kulturę, a także kuchnię, co wyróżnia go na tle innych chatów. Może być wykorzystywany w centrach sprzedaży, czy obsłudze klienta, a także do zadań kreatywnych. Sztuczna inteligencja, to zdecydowanie technologia przyszłości.
dr inż. Agnieszka Mikołajczyk, NLP Team Lider w VoiceLab
Trurl jest już dostępny do konwersacji na tej stronie.