CyberDog 2 (źrodło: Xiaomi/Twitter)
CyberDog 2 (źrodło: Xiaomi/Twitter)

Xiaomi pokazało CyberDoga 2. Co potrafi czworonożny robot?

Xiaomi zaprezentowało CyberDoga 2! Ten robotyczny czworonóg inspirowany biologią został wyposażony w mnóstwo czujników i dostęp do licznych rozwiązań technologicznych, czyniąc go jeszcze bardziej mobilnym i precyzyjnym.

Robotyczny pies w realistycznej formie

Wydarzenie Xiaomi Launch przyniosło kilka ciekawych nowości technologicznych. Poza sporym tabletem Xiaomi Pad 6 Max z ekranem sięgającym do 14 cali, Smart Bandem 8 Pro, a także składanym smartfonem Xiaomi Mix Fold 3, marka pokazała również CyberDoga 2.

Pierwsza wersja robotycznego czworonoga pojawiła się na rynku zaledwie dwa lata temu. Tegoroczny „pies” został znacząco ulepszony również pod względem inteligencji, a jego budowa jest dużo bardziej realistyczna. Masa CyberDoga 2 to 8,9 kilograma, a – jak wspomniał Lei Jun podczas prezentacji – jego wielkość jest zbliżona do dobermana. Może poruszać się z prędkością 1,6 m/s.

CyberDog 2 został wyposażony w 19 czujników, które pozwalają na wykorzystanie mechanizmów wzroku, słuchu oraz dotyku. To właśnie one są podstawą tworzenia i wykonywania wybranych przez urządzenie czynności czy podejmowania decyzji. Połączenie tych technologii pozwala na to, aby robot poruszał się w sposób precyzyjny.

Technologie CyberDoga 2

Nowy czworonożny sprzęt Xiaomi został zaprojektowany w oparciu o platformę typu open source. Oznacza to, że programiści mogą otrzymać dostęp do kodowania, rysunków strukturalnych czy oprogramowania graficznego. To podejście giganta jest dążeniem do dalszego rozwoju i postępu w robotyce.

W wyposażeniu psa znalazł się opatentowany przez Xiaomi mikrosiłownik CyberGear. To dzięki niemu robot jest w stanie poruszać się szybko, płynnie i zwinnie, a także generować dość skomplikowane manewry, takie jak na przykład przewroty do przodu i do tyłu czy podniesienie się po upadku.

Urządzenie zostało oparte przede wszystkim o procesor NX, 21 TOPS oraz podwójne koprocesory. Wizja natomiast wspierana jest przez moduł kamery głębi firmy Intel 13 Mpix, interaktywną sztuczną inteligencję, kamerę RGB 1 Mpix oraz kamerę typu rybie oko. Słuch robota zapewnia 4-mikrofonowy układ i algorytm głosowy Xiaomi AI, a za dotyk odpowiedzialne są czujnik dotykowy, LiDAR, czujnik akustyczny oraz ToF (Time-of-Flight).

Cena Xiaomi CyberDog 2 wynosi 12999 juanów, a więc prawie 7300 złotych.