Zjawisko teleportacji (źródło: Pixabay)
Zjawisko teleportacji (źródło: Pixabay)

Teleportacja naprawdę możliwa? Tak, ale póki co fotonu i na 1 kilometr

Naukowcom z ICFO udało się dokonać niesamowitego odkrycia dotyczącego teleportacji, które zazwyczaj wiąże się jedynie z filmami science-fiction lub wieloletnimi marzeniami badaczy. Prace nad tym procesem nieustannie jednak trwają i już pojawiły się pierwsze efekty. Nie jest to jeszcze osiągnięcie, które by nas w pełni zadowoliło, ale z pewnością może być to krok na przód.

Jak wyglądały pierwsze próby teleportacji kwantowej?

Badacze z hiszpańskiego Instytutu Nauk Fotonicznych (ICFO) donoszą, że udało im się dokonać teleportacji kwantowej z fotonu do kubitu. Cząstki znajdowały się w stanie stałym, a odległość, na którą je przeniesiono, wyniosła jeden kilometr. Wszystko dzięki wykorzystaniu multipleksowanych pamięci kwantowych.

Technika teleportacji kwantowej opiera się o przesyłanie informacji kwantowej pomiędzy oddalonymi od siebie obiektami kwantowymi przy wykorzystaniu zjawiska splątania kwantowego. Wyjątkowość tego procesu polega na tym, że rzeczywista informacja nie jest przesyłana, a niszczona w jednym miejscu.

Czy teleportacja jest możliwa? (źródło: Pixabay)
Czy teleportacja jest możliwa? (źródło: Pixabay)

Czy przyszłość i rozwój technologii kwantowych może przynieść nam możliwości teleportacji?

Dokonanie naukowców z ICFO pod względem technicznym opierało się o połączenie dwóch konfiguracji, nazwanych Alice i Bob, za pomocą światłowodu o długości 1 kilometra, który został nawinięty na szpulę, co stanowi naśladowanie odległości. Eksperyment dotyczył trzech fotonów, spośród których jeden został zakodowany jako bit kwantowy, który uległ teleportacji. Opracowana przez naukowców technologia obejmowała także technikę sprzężenia zwrotnego.

Badacze mają zamiar kontynuować rozwój swojego odkrycia, zarówno w kontekście ulepszania obecnej technologii i rozszerzenia jej możliwości dotyczących odległości, wydajności i szybkości, jak i przesyłania informacji pomiędzy różnymi typami kwantowych węzłów.