BMW samochód elektryczny ładowarka
(fot. oiot.pl)

Jedziesz elektrykiem na wakacje? Dzięki tym promocjom podróż będzie tańsza

Samochód elektryczny może okazać się ciekawym wyborem na tegoroczny wyjazd na wakacje i to nie tylko przez wysokie ceny paliw. Właściciele aut zeroemisyjnych, czerpiących energię z akumulatorów, mogą bowiem skorzystać ze specjalnie przygotowanych promocji.

Darmowy przejazd autostradami

Przy popularnych trasach w Polsce, w tym także na autostradach lub w ich okolicach, znajdziemy już liczbę szybkich ładowarek, które umożliwiają akceptowalnie komfortową podróż. Nie powinniśmy więc obawiać się o zasięg w przypadku większości elektryków.

Co więcej, w ramach specjalnej akcji „Autostrady do elektromobilności” nie zapłacimy za przejazd wybranymi odcinkami płatnych autostrad. Jak informuje PSPA, od 4 lipca kierowcy zarejestrowani w EV klub Polska mogą bezpłatnie korzystać z odcinków posiadających systemem video-tollingu: A1 (Toruń – Gdańsk), A2 (Konin – Stryków) oraz A4 (Wrocław – Sośnica oraz Kraków – Katowice). Promocja dotyczy również pozostałych dróg, na których funkcjonuje aplikacja Autopay zintegrowana z państwowym systemem e-Toll.

Pierwsza edycja akcji „Autostrada do elektromobilności” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że uczestnicy tego pilotażowego projektu odbyli łącznie prawie 4000 darmowych przejazdów autami elektrycznymi, co przełożyło się na przeszło 160 tys. przejechanych kilometrów. Dzięki temu nie wyemitowano do atmosfery (z tytułu spalin) prawie 19 tys. kg dwutlenku węgla. Niewątpliwy sukces tego projektu wpłynął na podjęcie dalszych działań i rozszerzenie akcji o kolejne płatne odcinki autostrad. Dzięki temu teraz kierowcy pojazdów elektrycznych zarejestrowanych w EV Klub Polska będą mogli bez opłat podróżować praktycznie po całej Polsce.

Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności”.
Jedziesz elektrykiem na wakacje? Dzięki tym promocjom podróż będzie tańsza
(fot. PSPA)

W celu skorzystania z promocji, przeznaczonej dla samochodów elektrycznych (w tym wodorowych), należy zarejestrować się w EV Klub Polska, a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jeśli pozytywnie przejdziemy weryfikację, to zostanie wygenerowany link, dzięki któremu można dokonać rejestracji lub logowania w aplikacji Autopay. Ostatnim krokiem jest wypełnienie niezbędnych danych, także tych związanych z samochodem elektrycznym.

Należy mieć na uwadze, że akcja „Autostrady do elektromobilności” obowiązuje od 4 lipca do końca sierpnia 2022 roku (lub do wyczerpania środków). Ponadto jesteśmy zwolnieni z opłat za 5 przejazdów odcinkami autostrad, które są objęte system video-tollingu.

Darmowe kilowatogodziny od GreenWay’a

Największych operatorem szybkich i publicznych ładowarek w Polsce jest GreenWay. Wysoce prawdopodobne, że to właśnie z ładowarek tej firmy będziemy korzystać podczas wakacyjnego wyjazdu. Warto więc odebrać darmowe kilowatogodziny w ramach promocji „Doładuj się energią na wakacje”.

GreenWay do swoich klientów przygotował:

  • Jeśli korzystamy z abonamentu Energia Standard, to możemy otrzymać 50% rabatu na miesięczną opłatę abonamentową, jeśli zdecyjemy się na przejście na jeden z dwóch płatnych planów – Energia Plus lub Energia Max. Warto mieć na uwadze, że miany planu należy dokonać w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia.
  • Jeśli natomiast korzystamy już z abonamentów Energia Plus lub Energia Max, to możemy otrzymać darmowe doładowania. W przypadku planu Energia Plus to 20 kWh, a w przypadku Energia Max zyskujemy 80 kWh. W cely skorzystania z tej promocji, po zalogowaniu się do Portalu Klienta, należy aktywować kod rabatowy: LATO2022

Warto jeszcz dodać, że tarcza antyiflacyjna 2.0 została przedłużona do 31 października 2022 roku. Oznacza to, że cennik usług ładowania zawierający stawkę VAT na poziomie 5% (zamiast 23%) został automatycznie przedłużony również do końca października. Aktualne ceny ładowania znajdziecie tutaj.

Ponadto GreenWay zdecydował się wydłużyć czas bez opłaty za ładowanie na ładowarkach AC z 180 minut do 600 minut. Dzięki czemu, gdy zostawiamy samochód elektryczny na dłużej na ładowarce, zapłacimy mniej.