Satelita (Źródło: esa)
Satelita (Źródło: ESA)

Proteus Space zdobywa fundusze na innowacyjne satelity

Proteus Space, młoda firma z Los Angeles, niedawno świętowała wielki sukces. Jej przedstawiciele ogłosili, że zdobyli 4,2 miliona dolarów w ramach finansowania. Za tą inwestycją stoi Moonshots Capital oraz kilku innych ważnych graczy, jak Lavrock Ventures czy The Veteran Fund.

Zdobyte fundusze zostaną wykorzystane do rozwoju technologii umożliwiającej szybkie projektowanie spersonalizowanych małych satelitów przy użyciu sztucznej inteligencji. Firma twierdzi, że ich rozwiązania znacznie skracają czas tworzenia satelitów.

Nowoczesne podejście do produkcji satelitów

David Kervin, dyrektor generalny Proteus Space, podkreśla, że ich celem jest osiągnięcie takiej efektywności, aby klient mógł zamówić konstrukcję satelity, a po sześciu miesiącach otrzymać gotowy do wystrzelenia produkt.

Władze firmy są przekonane, że zaawansowane technologie bazujące na uczeniu maszynowym oraz głębokim uczeniu pozwolą na skrócenie tradycyjnie trwającej 18 miesięcy fazy projektowania do zaledwie 30 dni.

Satelity klasy ESPA, których nazwa pochodzi od typu adaptera ładunku (źródło: NASA)
Satelity klasy ESPA, których nazwa pochodzi od typu adaptera ładunku (źródło: NASA)

Nie ujawniono wielu szczegółów na temat oczekiwanych możliwości produkowanych satelitów. Wiadomo jednak, że będą one należeć do klasy ESPA, ważąc kilkaset kilogramów. Planowane jest również wykorzystanie technik produkcyjnych opartych na druku 3D, ale nie wyklucza się tradycyjnych metod produkcji. Andrew Shapiro, główny technolog w Proteus Space, podkreślił konieczność ostrożnego podejścia do wykorzystania tej technologii.

Kolejne kroki

Pozyskane środki pozwolą na zatrudnienie dodatkowych programistów, którzy będą pracować nad systemem projektowania satelitów od A do Z oraz nad rozwojem możliwości produkcyjnych. Pierwsza wersja oprogramowania ma być gotowa do użytku już w przyszłym roku.

Oferta będzie kierowana do klientów komercyjnych i rządowych, którzy wolą projektować satelity wokół swojego ładunku, zamiast dostosowywać go do standardowych satelitów. W dalszej perspektywie są potencjalne kontrakty o wartości około 100 milionów dolarów.

Zaufanie inwestorów

Craig Cummings, partner generalny w Moonshots Capital, podkreślił, że to właśnie nowatorskie podejście Proteus Space do produkcji przekonało ich do inwestycji. Wierzy on w sukces firmy, który będzie oparty na doskonałym kierownictwie, wiedzy i determinacji zespołu.