Satelita HOTBIRD 13F (źródło: Airbus)
HOTBIRD 13F (źródło: Airbus)

Polskie kanały migrują na nowe satelity. Co to oznacza dla użytkowników?

Użytkownicy platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box muszą pogodzić się z ewentualnymi problemami w odbiorze programów satelitarnych podczas migracji na nowe satelity.

Problemy w odbiorze skutkiem przenosin transponderów

W nocy z 30 na 31 maja 2023, część transponderów, z których korzystają cyfrowe platformy takie, jak Canal+ i Polsat Box, zostaną przeniesione na nowego satelitę, zwanego Hot Bird 13F. Jak wynika z informacji przedstawionych przez telewizję Puls, problemy mają wystąpić pomiędzy drugą a trzecią w nocy.

W pierwszym etapie przeniesione mają zostać cztery transpondery Polsat Box o częstotliwościach 10,758 GHz, 10,911 GHz, 11,117 GHz oraz 11,158 GHz, z polaryzacją na poziomie V, SR=27500, FEC=3/4. To samo czeka jeden z transponderów Canal+ o częstotliwości 10,796 GHz i polaryzacji V, SR=27500, FEC=3/4. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, drugi etap przenosin ma nastąpić w lipcu.

Satelita Hot Bird 13F był testowany już od marca, a z czasem, wraz z Hot Bird 13G, mają zastąpić urządzenia 13B, 13C oraz 13E. Nowe satelity, które umieszczone są na wysokości 35,9 tysięcy kilometrów nad Ziemią, wywodzą się od Airbus, czyli głównego producenta. Ich systemy są bardziej odporne na zagłuszanie sygnału. Masa obiektów przekracza dwie tony, a ciężar startowy wynosił ponad 4,5 tony.

Satelita HOTBIRD 13F (źródło: Airbus)
Satelita HOTBIRD 13F (źródło: Airbus)

Kanały, które spotkają się z problemami już tej nocy

Użytkownicy niestety są zmuszeni pogodzić się z tą sytuacją, która może spowodować problemy w odbiorze kanałów takich, jak TV Puls, TVP Seriale, TVP Historia, 4fun.tv, Eska.TV, History 2, a także Eurosport 1, Eleven Sports 1, Polsat, Polsat News, TV4 i TV6. Abonenci nie muszą również przestawiać anten/ Związane jest to z wykorzystywaniem dokładnie tej samej pozycji orbitalnej, jak dotychczas.