Dekoder CANAL+ BOX 4K / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)

Recenzja dekodera CANAL+ BOX 4K. Opłacalna alternatywa dla przystawek Xiaomi

9
Ocena

Na rynku mamy kilka ciekawych przystawek do telewizora, które rozszerzają funkcjonalność ekranu o funkcje smart. Parę miesięcy temu trafiłem na prawdopodobnie najciekawszy i najbardziej opłacalny zestaw – dekoder CANAL+ BOX 4K z Android TV. Poza funkcjami smart, urządzenie oferuje nam dwa darmowe miesiące dostępu do usługi Canal+ Online oraz możliwość oglądania telewizji naziemnej, po podłączeniu anteny. A to wszystko w zaskakująco atrakcyjnej cenie.

Wideorecenzja

Zawartość opakowania i jakość wykonania

W pudełku znajdziemy dekoder, zasilacz, pilot do obsługi, baterie oraz pliczek z instrukcjami obsługi. Zabrakło tu niestety przewodu HDMI, musimy go więc dokupić, żeby móc skorzystać z urządzenia podpinając je pod telewizor.

W opakowaniu nie ma żadnego vouchera ani kodu do wpisania, w celu uzyskania darmowego dostępu do usługi Canal+ Online. Całość działa nieco inaczej. Nie dostajemy osobnego kodu dostępu, lecz jest on przypisany do naszego sprzętu. Podczas konfiguracji dostęp do usługi od razu aktywuje się po wpisaniu odpowiedniego kodu na dedykowanej stronie.

Dekoder CANAL+ BOX 4K jest dość klasyczny. Od przodu mamy logo Canal+, poza tym jest też wmontowana dioda informująca o stanie pracy urządzenia. Najwięcej ciekawych elementów umieszczono jednak na tyle. Mamy tu bowiem takie złącza, jak:

  • HDMI 2.0,
  • USB 2.0,
  • złącze antenowe,
  • gniazdo internetowe LAN,
  • S/PDIF,
  • miejsce na zasilacz.

Sprzęt jest średniej wielkości (wymiary to około 13 x 17 x 4 cm), został wykonany z błyszczącego tworzywa sztucznego. Jest to więc taka mała skrzyneczka, która będzie sobie stała gdzieś w okolicy telewizora.

Pilot został wykonany z matowego tworzywa sztucznego. Jest w sumie bardzo podobny do tego, co mieliśmy chociażby w przystawce Xiaomi Mi Tv Stick. Są więc strzałki do nawigacji po systemie, klawisze głośności, przycisk do uruchamiania Asystenta Google lub wyszukiwania głosowego oraz włącznik.

Jest też klawisz uruchamiający Netfliksa, a także strzałka cofająca do poprzedniego ekranu oraz przycisk wyświetlający listę wszystkich aplikacji zainstalowanych w urządzeniu. Jedyną większą różnicą jest to, że umieszczono tu też klawisz do uruchomienia ekranu głównego interfejsu systemu z nadrukowanym plusem.

Pilot łączy się z dekoderem głównie za pośrednictwem Bluetooth. Oznacza to, że nie musimy celować perfekcyjnie w jego stronę, żeby sterować urządzeniem. Wyjątkiem jest korzystanie z włącznika – tu już sam Bluetooth nie wystarcza, dodawana jest do tego podczerwień.

Konfiguracja

Urządzenie możemy skonfigurować od razu po podłączeniu do prądu i połączeniu kablem HDMI z telewizorem. Następnie musimy przejść przez proces logowania i aktywowania dekodera. W tym celu najłatwiej skorzystać ze smartfona, gdzie w aplikacji Google (lub wypowiadając komendę „Skonfiguruj moje urządzenie”) przechodzimy przez niezbędne kroki, żeby móc skorzystać z dekodera.

Na początku wybieramy konto Google, z którym chcemy się połączyć. Wybieramy też sieć WiFi (obsługiwane zarówno 2,4, jak i 5 GHz) oraz akceptujemy wszystkie niezbędne regulaminy. Zostaniemy też poproszeni o zezwolenie na przesłanie głosu do dekodera, dzięki czemu Asystent Google będzie mógł nas rozpoznać.

Na telewizorze jeszcze wyświetlą się zgody na dostęp do lokalizacji, przesyłanie danych diagnostycznych czy możliwość zmiany nazwy urządzenia. W kolejnym kroku możemy jeszcze od razu skonfigurować telewizję naziemną. Wystarczy podłączyć antenę, a programy znajdą się automatycznie.

Istotnym momentem konfiguracji jest aktywowanie dekodera na stronie CANAL+. Wpisujemy tam bowiem kod wyświetlony na ekranie telewizora, co pozwala na przypisanie urządzenia do naszego konta. Jednocześnie na tej podstawie otrzymujemy dostęp do miesięcznego konta usługi CANAL+ Online.

Spytacie – jak to miesiąc? Przecież na opakowaniu jest informacja o dwóch miesiącach. Okazuje się, że kod na drugi miesiąc otrzymamy e-mailem na adres podany podczas rejestracji dekodera. Niezrozumiałe jest dla mnie jednak to, że kod przychodzi właściwie już po zakończeniu się pierwszego miesiąca. Trudno wiec o zachowanie ciągłości dostępu do usługi.

Po zalogowaniu się na konto CANAL+ Online urządzenie jest gotowe, skonfigurowane i gotowe do użytku.

Funkcjonalność Android TV

Dekoder CANAL+ BOX 4K pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android TV. Jest więc tak samo funkcjonalny, jak wspomniany już Xiaomi Mi TV Stick, są więc te same aplikacje i funkcje. W przypadku recenzowanego dekodera mamy jednak kilka różnic wizualnych.

Przede wszystkim zastosowano tutaj launcher CANAL+, który kładzie nacisk na ich usługi. Są one więc na samej górze, a inne aplikacje – nieco niżej. Nie przeszkadza to jednak ani trochę, po prostu kwestia przyzwyczajenia. Wbrew pozorom powiedziałbym, że całość prezentuje się jakoś tak bardziej elegancko i przyjemniej dla oka. Ale to już moje osobiste wrażenie.

Dużym dodatkiem jest to, że w systemie mamy dostępne kanały telewizyjne. Jest tak dzięki zamontowaniu dekodera DVB-T/T2. Po podłączeniu anteny i włączeniu strojenia dostaniemy dostęp do programów dostępnych w ramach telewizji naziemnej. Mega opcja, dla wielu osób taki zestaw kanałów wystarczy. A czego nie ma w naziemnej telewizji, można dooglądać w doinstalowanych aplikacjach 😉

Ekran główny systemu jest podzielony na cztery zakładki przełączane od góry, co wygląda bardzo podobnie do tego, co było w telewizorze SONY XR-55A80J. Pierwsza to Start, gdzie znajdziemy polecane produkcje CANAL+, niżej są wybrane przez nas aplikacje, a pod nimi kolejne propozycje od usługodawcy.

Druga zakładka to Live TV. Tak właściwie wyróżniamy tu dwa rodzaje dostępnych kanałów. Są bowiem kategorie takie jak Filmy, Seriale, Dzieci, Sport, Informacyjne, Dokumenty, Rozrywka i Muzyka, gdzie znajdziemy programy dostępne w ramach wykupionej usługi CANAL+ Online. Jest jeszcze jedna zakładka Naziemne DVB-T, gdzie znajdziemy kanały z podłączonej anteny telewizji naziemnej.

Trzecia zakładka to Aplikacje. Tu znajdziemy wszystkie programy, jakie zainstalujemy w urządzeniu. Poza tym możemy skorzystać ze Sklepu Play, skąd doinstalujemy kolejne, w zależności od własnych potrzeb. Ostatnia kategoria od góry to Moje wideo, gdzie umieszczono stworzone playlisty, ostatnio oglądane i ulubione materiały. Oczywiście będą tu wyłącznie treści oferowane przez CANAL+. Jest też kilka ustawień konta, dekodera oraz systemu Android TV.

Współpraca z telefonem

Dekoder CANAL+ BOX 4K pracuje pod kontrolą Android TV, co oznacza, że mamy też Chromecast. Dzięki temu możemy udostępniać treści na telewizor z poziomu telefonu czy komputera. Na większym ekranie pokażemy więc jakieś strony internetowe wyświetlane na mobilnych urządzeniach, ale także wszelkie multimedia, które na nich przechowujemy.

Poza tym sprzęt sprawdzi się do wyświetlania multimediów z zewnętrznych aplikacji. Wchodząc chociażby w YouTube czy Spotify możemy przekazać dźwięki i obraz na duży ekran. Jest to stanowczo szybszy sposób na przenoszenie treści, niż ręczne wyszukiwanie za pomocą pilota z poziomu dekodera.

A skoro o pilocie mowa, od niedawna pojawiła się opcja sterowania urządzeniami z Android TV bezpośrednio w aplikacji Google Home. Teraz więc, poza możliwością skorzystania z udostępniania ekranu, zmianą wygaszacza czy dostępem do ustawień, możemy nawigować po systemie. W tym celu wystarczy kliknąć klawisz „Otwórz pilota” w lewym dolnym rogu aplikacji.

Google TV dobrze zastępuje fizyczny pilot dotykowym touchpadem do poruszania się po systemie. Poza możliwością sterowania za pomocą strzałek, świetną opcją jest też automatyczne wysuwanie klawiatury wszędzie tam, gdzie musimy coś wpisać. Jest to stanowczo wygodniejsze niż klikanie pilotem literka po literce.

Do tego mamy opcję wywołania wyszukiwania głosowego (wtedy wykorzystywany jest mikrofon z telefonu). Ciekawostką jest możliwość wyłączenia dekodera, niestety jednak w drugą stronę to już nie działa. Ani klawiszem, ani Asystentem Google, ani w żaden inny sposób nie włączymy dekodera z poziomu smartfona.

Działanie urządzenia

No, muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem! Dekoder CANAL+ BOX 4K działa świetnie. Widać skok w stronę większej płynności względem Xiaomi Mi TV Stick, którego mam w drugim pokoju. Dekoder CANAL+ BOX 4K działa szybciej, głównie za sprawą 2 GB RAM (zamiast 1 GB w propozycji Xiaomi). Jednocześnie bardzo porównywalnie z tym, co oferuje nam Xiaomi Mi TV Box 4S.

Podczas codziennego użytkowania nie ma żadnych problemów w przełączaniu się między aplikacjami, uruchamianiu i instalowaniu nowych programów czy korzystania z wbudowanych funkcji. Dwa małe „ale” znalazłem jednak podczas:

  • włączania i wyłączania urządzenia, co trwa stosunkowo długo,
  • przełączania się między kanałami telewizji naziemnej, gdzie całość jest dość upierdliwa. Dopóki nie zniknie informacja na temat aktualnie uruchomionego programu, nie możemy przełączyć się dalej. Ewentualnie możemy najpierw schować taki panel (klawiszem wstecz lub strzałką w górę) i wtedy przełączyć kanał. Jest to jednak dość mocno uciążliwe, można było to rozwiązać bardziej intuicyjnie.

Oczywiście na dekoderze CANAL+ BOX 4K bez problemu możemy korzystać ze wszystkich aplikacji – nie tylko od tego operatora. Z powodzeniem skorzystamy więc chociażby z Netfliksa, Playera, Amazon Prime Video, Polsat Go, Spotify i wiele innych. Ogranicza nas tylko dostępność konkretnych programów w sklepie z aplikacjami. Bo warto pamiętać, że sklep w Android TV jest nieco mniej urozmaicony niż w smartfonowym Androidzie.

Warto też powiedzieć, że dekoder CANAL+ BOX 4K obsługuje rozdzielczość 4K, więc bez problemów obejrzymy filmy czy seriale w wyższej jakości. Może mieć to szczególne znaczenie na większych ekranach, gdzie przy mniejszych rozdzielczościach widać spore spadki jakości. Oczywiście multimedia możemy odtwarzać także z USB.

Na koniec dodam, że do korzystania z dekodera wcale nie potrzebujemy mieć wykupionej usługi CANAL+ Online. Jeśli stwierdzimy, że nam to nie jest potrzebne, możemy korzystać z innych aplikacji i telewizji naziemnej. Zostanie tylko zmieniony interfejs systemu, gdzie jednak to usługa CANAL+ Online będzie na pierwszym miejscu. Nie będziemy mieli oczywiście do niej dostępu (poza zwiastunami), ale do używania innych programów nie będzie nam to w niczym przeszkadzało.

Podsumowanie

Dekoder CANAL+ BOX 4K + kosztuje około 200 złotych, chociaż często pojawiają się też promocje (sam kupiłem go za 169 złotych), co jest megaatrakcyjną ceną. Szczególnie mając na uwadze, że w zestawie dostajemy też dwa miesiące do pakietu Canal+ Online, którego standardowa cena to 45 złotych miesięcznie (jedynie pierwszy miesiąc kosztuje 20 złotych).

A to przecież stanowczo więcej! Urządzenie to pełnoprawny sprzęt z Android TV, jedynie urozmaicony nieco nakładką operatora. Mi osobiście ona nie przeszkadza, ale to już kwestia gustu. Dodatkowo, względem innych przystawek, tu do dyspozycji mamy wejście antenowe, pozwalające cieszyć się z kanałów telewizji naziemnej. Jest też 2 GB RAM i obsługa rozdzielczości 4K. Czego więcej potrzeba? 😉

Jedyna rzecz, do której można się bardziej przyczepić, to irytujący sposób przełączania się między kanałami telewizji naziemnej. Można było to jakoś lepiej rozwiązać. Do tego szkoda, że w zestawie nie mamy przewodu HDMI. Poza tym jednak praktycznie nie mam uwag. To kawał dobrego sprzętu, który jak najbardziej można polecić!

A co Wy myślicie o tym sprzęcie? Sprawdziłby się u Was? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Dekoder CANAL+ BOX 4K / fot. Kacper Żarski (oiot.pl)
Recenzja dekodera CANAL+ BOX 4K. Opłacalna alternatywa dla przystawek Xiaomi
Wnioski
Dekoder CANAL+ BOX 4K to świetna alternatywa dla najbardziej popularnych przystawek do telewizora. Poza dostępem do pełnoprawnego Android TV mamy bowiem możliwość skorzystania z telewizji naziemnej. A w gratisie jeszcze dostajemy 2 miesiące subskrypcji CANAL+ Online.
Zalety
Android TV ze wszystkimi funkcjami i aplikacjami
Płynne działanie systemu
Funkcja Chromecast i sterowanie ze smartfona
Dobrze działający pilot na Bluetooth
Obsługiwana rozdzielczość 4K
2 miesiące subskrypcji CANAL+ Online za darmo
Wady
Brak możliwości włączenia z poziomu smartfona
Nakładka od CANAL+, co pewnie nie każdemu przypadnie do gustu
Brak przewodu HDMI w zestawie
Uciążliwe przełączanie między kanałami
9
Ocena