Wyobraź sobie, że możesz poczuć fakturę materiału, nacisk klawiszy fortepianu, czy gładką powierzchnię metalu, nie wychodząc z wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nowym rękawicom opracowanym przez badaczy z Carnegie Mellon University, to wszystko staje się możliwe. To technologiczny krok w przód w dziedzinie VR, pozwalający użytkownikom na doświadczanie szerokiej gamy wrażeń dotykowych.
Nowa era interakcji
Te innowacyjne rękawice są wyposażone w specjalne minipompki w końcówkach palców, które potrafią zmieniać swoją objętość — wypełniać lub opróżniać małe poduszeczki, zwane pikselami dotyku. Dzięki temu, na w tym miejscu mogą powstawać różne wrażenia: od delikatnego dotyku np. faktura sztruksu, struny skrzypiec po mocny nacisk, jak ostry kant pudełka.
To wszystko odbywa się bezprzewodowo i bez dodatkowego obciążenia (207 g łącznie z całą elektroniką napędu i akumulatorem), ponieważ cały niezbędny sprzęt mieści się na dłoni i nadgarstku użytkownika. W przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań pneumatycznych zastosowano tu siłowniki niskoprofilowe (o grubości 5 mm), małej mocy (około 10 mW/piksel).
Wyzwania i korzyści technologii VR
Należy wspomnieć, że podczas procesu tworzenia badacze napotkali na trudności z symulowaniem delikatniejszych dotyków, charakterystycznych dla różnych tekstur. Przełomem było stworzenie obrazów 2D w skali szarości, które korelowały z wrażeniami haptycznymi, umożliwiając nałożenie tekstur na dowolną powierzchnię w VR. Stało się to dzięki współpracy specjalistów z różnych dziedzin, co podkreśla wagę pracy zespołowej w tworzeniu innowacyjnych technologii.
Co najważniejsze, te rękawice mogą zrewolucjonizować rynek nie tylko dzięki swojej technologii, ale i dostępności. Obecne na rynku rozwiązania są albo zbyt proste, albo zbyt drogie — wymagają dodatkowego sprzętu bądź wykupienia subskrypcji. Natomiast Fluid Reality mają kosztować znacznie mniej przy opcji produkcji seryjnej, co ma pozwolić na wykorzystanie ich nie tylko w grach i rozrywce, ale też w edukacji, medycynie czy symulacjach treningowych. Korzystać z nich mogą studenci medycyny ćwiczących operacje w wirtualnym świecie lub piloci trenujący lądowania bez ryzyka. Dzięki temu możliwe jest praktykowanie umiejętności w bezpiecznych warunkach.