Tworzenie gier (źródło: Roblox)
Tworzenie gier (źródło: Roblox)

Świat gier Roblox będzie wykorzystywał generatywną sztuczną inteligencję

Platforma do tworzenia gier od teraz pozwoli na wykorzystanie sztucznej inteligencji. AI ma w przyszłości wspomagać użytkowników w powstawaniu cyfrowych światów. Jakie zmiany mają zamiar wprowadzić twórcy platformy?

Platforma twórców gier z kompleksowym zestawem narzędzi

Roblox jest platformą, dzięki której możliwe jest tworzenie doświadczeń, postaci, modeli i gier w trójwymiarze. Użytkownik dotychczas otrzymywał kompleksowy zestaw narzędzi, usług oraz wsparcia, a teraz, w dobie technik sztucznej inteligencji, platforma Roblox Studio otrzyma nowe funkcje, które mają jeszcze bardziej ułatwić cykl tworzenia.

Generatywna sztuczna inteligencja działa w oparciu o uczenie się wzorców i struktur udostępnionych systemowi danych, a także w oparciu o nie może generować nowe treści, do których mogą należeć obrazy, dźwięki, treści tekstowe, a także kody i modele w 3D.

Tworzenie gier (źródło: Roblox)
Tworzenie gier (źródło: Roblox)

Obecnie platforma powstaje w oparciu o kombinację trójwymiarowych obiektów, przybierających różne formy konstrukcyjne i geometryczne, a których działanie opiera się o skrypt Lua, jednak twórcy platformy chcieliby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom możliwości tworzenia gier.

Przystępniejsza forma platformy Roblox teraz ze sztuczną inteligencją

Roblox ma stać się platformą, dzięki której każdy użytkownik będzie prawdziwym twórcą, a narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji mają przyczynić się do intuicyjnego tworzenia unikatowych treści.

Tworzenie gier (źródło: Roblox)
Tworzenie gier (źródło: Roblox)

Firma szkoli swoją sztuczną inteligencję w obrębie treści gier dostępnych w domenie publicznej. Obecnie zespoły opracowujące i pracujące nad ulepszeniem i rozszerzeniem platformy przeprowadzają testy dla dwóch nowych narzędzi AI. Jedno z nich dotyczy generatywnych materiałów sztucznej inteligencji w oparciu o udostępniony tekst, natomiast drugie narzędzie jest formą generatywnego uzupełniania kodu AI.

Póki co podejście firmy do użycia sztucznej inteligencji jest ostrożne i ma zachodzić stopniowo, w sposób bezpieczny oraz dopasowany do użytkownika oraz tworzonego środowiska.