Naukowcy z Stuttgartu, zainspirowani zdolnością łuskowca do płynnego poruszania się dzięki warstwom zazębiających się łusek, zbudowali robota do dostarczania leków i leczenia krwotoków wewnętrznych w organizmie.
Robotyka inspirowana naturą
Przyroda dostarcza nam multum inspiracji przy budowie inżynieryjnych cudów robotyki. Dlaczego do eksploracji i misji ratunkowych nie wykorzystać dobrze radzących sobie z pokonywaniem przeszkód mechanicznych stonóg, a w konserwacji maszyn i obiektów przemysłowych małych karaluchów i chrząszczy? Wynalazcy z Instytutu Inteligentnych Systemów im. Maxa Plancka w Stuttgarcie poszli o krok dalej, tworząc robota medycznego inspirowanego… zdolnościami łuskowca.
Naukowcy, zainspirowani umiejętnościami zwierzęcia do płynnego poruszania się, dzięki warstwom zazębiających się łusek keratynowych i zwijania się w kulkę, zaprojektowali robota o długości 2 cm i szerokości 1 cm. Bot, wyposażony w nakładające się łuski, może się poruszać, toczyć i nagrzewać na żądanie. Ma miękką warstwę polimeru wysadzaną cząsteczkami magnetycznymi oraz twardą warstwę wierzchnią z nakładającymi się na siebie płytkami wykonanymi z aluminium.
Łuskowiec w twoim ciele pomoże na krwotoki i nowotwory
Robot wystawiony na działanie pola magnetycznego o niskiej częstotliwości może zwijać się i poruszać na żądanie. Po zwinięciu urządzenie może przenosić cząsteczki, takie jak lekarstwa, do docelowego miejsca w ciele. Następnie, wystawiony na działanie pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości, może nagrzać się do temperatury ponad 70°C. W tej temperaturze może być stosowany do leczenia krwawień wewnętrznych, usuwania tkanki nowotworowej i leczenia zakrzepicy.
Wyjątkową zaletą Urządzenia jest fakt, że pomimo wykonania z twardych materiałów wciąż może swobodnie poruszać się w organizmie, co niesie za sobą ogromny potencjał w przypadku skomplikowanych terapii i procedur wewnętrznych.
W testach laboratoryjnych urządzenie podobne do łuskowca było w stanie przemieszczać się po tkance miękkiej bez jej uszkodzenia, a następnie zatamować przepływ krwi zakrywając krwawienie. Więcej o mechanicznym łuskowcu można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.