Robot stonoga (Źródło: gatech)
Robot stonoga (Źródło: gatech)

Robotowi inspirowanemu stonogą niestraszne przeszkody terenowe

Robotyczna stonoga dużo lepiej radzi sobie z nierównym terenem niż dwunożne i czworonożne urządzenia. Robocik bardzo dobrze sprawdzi się w zastosowaniach rolniczych jako pogromca chwastów.

Owady to świetna inspiracja dla robotów

Choć czasem nieprzyjemne w zachowaniu i wyglądzie, owady i pajęczaki to świetne źródło inspiracji dla robotyki. Trudno się dziwić – dziesiątki tysięcy lat ewolucji pozwoliło wykształcić zwierzętom niesamowite bio-technologie. Zwinność i zdolność do przenoszenia dużo większych ciężarów, umiejętność skakania na znaczne odległości, wciskania się w ciasne szczeliny czy zamiana pracownika w człowieka pająka – to wszystko dzięki możliwości inspirowania się najmądrzejszym wynalazcą wszechczasów – matką naturą. Najnowsza inspiracja pochodzi z Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) i opiera się na stylu poruszania stonóg.

Zespół naukowców zaprojektował wytrzymałego robota do sytuacji, w których zaawansowane czujniki mogą być zbyt delikatne i kosztowne lub w których warunki środowiskowe mogą zmieniać się zbyt szybko, aby systemy sterowania mogły się dostosować. Naukowcy zainspirowali się teorią komunikacji przedstawioną w 1948 roku przez matematyka Claude’a Shannona, który sugerował, że w celu przesłania wiadomości na dużą odległość powinna ona zostać podzielona na powtarzające się zbędne jednostki.

W przypadku robota jednostki te przybrały postać nóg. Na początku robo-stonoga miała tylko 6 odnóży, na których musiała poruszać się o nierównej powierzchni. Po każdym biegu naukowcy dodawali dodatkowe pary nóg aż do 16 kończyn.

Gąsienica poradzi sobie z każdym terenem

W miarę, jak robot zyskiwał więcej nóg, coraz lepiej radził sobie z pokonywaniem przeszkód. Co ważne, zrobił to bez użycia jakichkolwiek czujników czy programowania adaptacyjnego. Naukowcy badają teraz, jaki jest idealny stosunek ilości nóg do kosztów kosntrukcji.

Nie znamy jeszcze dokładnej liczby potrzebnych nóg. Co więcej, musimy lepiej zrozumieć kompromis między energią, szybkością, mocą i wytrzymałością w tak złożonym systemie

Baxi Chong, doktor habilitowany fizyki, członek zespołu projektowego

Jednocześnie zespół planuje testy robota w komercjalnej aplikacji w ramach wyrywania chwastów na polach uprawnych. Więcej o mechanicznej stonodze można przeczytać w oficjalnej publikacji naukowej zespołu.