Firma Covariant opracowała nowy model podstawowy dla robotyki, który został wytrenowany na danych ogólnodostępnych oraz w oparciu o interakcje fizyczne, z jakimi przyszło spotkać się maszynom. Technologia ma stać się podstawą działania „mózgu robota” i pozwolić „rozumieć” świat urządzeniom na podstawie obserwacji.
Nowoczesne technologie przyszłości
Sztuczna inteligencja do zeszłego roku nieszczególnie zyskiwała na popularności. Teraz jednak modele AI rozwijają się na tyle prężnie, że trudno nadążać za nowinkami. Wszelkie generatory tekstu, maili, a nawet książek były dopiero początkiem w tym zaawansowanym procesie rozwojowym. Technologiczni giganci pokazują nam już jak boty potrafią tworzyć realistyczne grafiki, dźwięki, a nawet wideo. Chatboty AI stały się już dla niektórych codziennym narzędziem pracy, a z czasem możliwe, że przeglądarki i asystenci głosowi przejdą prawdziwą rewolucję, stając się pomocnikami w poszukiwaniu informacji.
Podobny rozwój przechodzi także dziedzina robotyki. Autonomiczne maszyny wspomagają już pracowników fabryk, a nawet stają się pierwszym „kontaktem” witającym gości w nowoczesnych hotelach. Naukowcy pragną jednak te dwie technologie niejako połączyć w jedną całość, aby jeszcze bardziej ułatwić życie czy szeroko pojętą produkcję.
Jedną z firm zaangażowanych w ten proces jest Covariant, które zaprezentowało nowy model podstawowy dedykowany dla robotyki o nazwie RFM-1. Został on wytrenowany na podstawie danych dostępnych w Internecie oraz zebranych podczas fizycznych interakcji maszyn w rzeczywistym świecie.
Rewolucyjna technologia AI dla robotyki
Marka Covariant wdrożyła już w swojej historii roboty do magazynów, jednak planuje ulepszyć swoją technologię oraz rozpowszechnić maszyny w procesach produkcyjnych, przetwórstwie żywności, rolnictwie czy recyklingu, a nawet w prywatnych domach. Na ten moment nowe oprogramowanie, wykorzystujące do swojego działania sztuczną inteligencję, jest integrowane z robotycznymi ramionami w magazynach i przemyśle.
Jak wynika z informacji udostępnionych przez firmę, technologia ta ma udostępnić robotom „rozumowanie na poziomie ludzkim”. Stworzenie interfejsu pozwoli na opracowanie wydajnego systemu, który pozwoli na uczenie się maszyn w oparciu o przekazane im zadanie.
Roboty są w stanie poradzić sobie w trudnych warunkach i wymagających środowiskach. Ramiona mogą manipulować wieloma rodzajami obiektów, w tym odkształcalnych czy delikatnych oraz o nieregularnych kształtach. Sprawdzą się więc nie tylko w przypadku części mechanicznych, ale również przy przenoszeniu elementów ze szkła lub nawet artykułów spożywczych. RFM-1 pomaga robotom rozpoznawać poszczególne przedmioty i szybko nauczyć się procesów, które ma realizować.