Robotyka w natarciu, czyli innowacje, które wspomogą ludzi

Robot TidyBot (źródło: University of Princeton)

TidyBot (źródło: University of Princeton)

Naukowcy nie próżnują i co chwilę chwalą się kolejnymi rewelacyjnymi pomysłami. Bo kto nie chciałby, aby pranie rozdzielało się automatycznie, a ubrania samodzielnie trafiały do szafy? A może ciągle odkładamy przedmioty nie tam, gdzie ich miejsce i potem z frustracją ich poszukujemy? Te roboty nam pomogą!

Robot, który odłoży wszystkie rozrzucone przedmioty na swoje miejsce

Zespoły naukowców z Uniwersytetu Princeton oraz Kolumbia opracowały maszynę, która mogłaby wspomóc ludzi w najbardziej znienawidzonych czynnościach, takich jak sprzątanie pokoju czy robienie prania. TidyBot jest w stanie sam zebrać przedmioty z podłogi i odłożyć je w wyznaczone miejsca. Jego działanie zależne jest od zestawu poleceń, które zostały wprowadzone do dużych modeli językowych LLM, głównie GTP-3.

https://tidybot.cs.princeton.edu/videos/IMG_8832-2x.mp4

Łącznie w ten sposób opracowano ponad 20 scenariuszy, dotyczących oddzielnych pokoi. Dzięki temu maszyna była w stanie podzielić odpowiednio wybrane rodzaje ubrań i ulokować je w odpowiednich miejscach w szafie czy konkretnych szufladach.

Testy wynalazku wykazały, że stworzony przez naukowców robot był w ponad 91% dokładny pod względem umieszczania przedmiotów w odpowiednich miejscach dla wszystkich scenariuszy.

https://tidybot.cs.princeton.edu/videos/IMG_8776-2x.mp4

TidyBot potrafi zatem sortować ubrania na podłodze, umieszczać je w odpowiednich miejscach czy koszach na pranie. Urządzenie potrafi także nauczyć się rozróżniać śmieci i rozdzielać je do odpowiednich kubłów na recykling. Doskonały, prawda?

https://tidybot.cs.princeton.edu/videos/IMG_5028-16x.mp4

Te roboty odnajdą zagubione przedmioty

Naukowcy z Uniwersytetu Waterloo natomiast opracowali nową metodę programowania robotów, które pomogłyby osobom z demencją lokalizować potrzebne im przedmioty. Mogłyby to być leki, ale również okulary, telefony czy inne, czasami naprawdę trudne do odnalezienia, przedmioty.

Badacze twierdzą, że bot towarzyszący, który wyposażony będzie w zdolność do tworzenia własnej pamięci epizodycznej, stanowi całkowicie nowy rodzaj sztucznej pamięci. Aby wypróbować i sprawdzić tą hipotezę naukowcy użyli robota Fetch, który jest maszyną manipulacyjną, wyposażoną w kamerę do postrzegania otaczającego go środowiska.

Robot Fetch z systemem „Can’t find your phone?” (źródło: University of Waterloo)

Ponadto urządzenie otrzymało nowe opcje programistyczne, wśród których znalazł się algorytm wykrywania, śledzenia i zapisywania w pamięci określonych elementów czy obiektów. Robot ten jest w stanie rozpoznawać i odróżniać poszczególne obiekty, jednocześnie rejestrując datę i czas, gdy znajdowały się w widoku kamery.

System został wzmocniony interfejsem graficznym, w którym użytkownik może intuicyjnie oznaczać ważne dla niego przedmioty i podpisywać je. Aby go odnaleźć wystarczy, że osoba wyszuka daną nazwę w smartfonie czy na komputerze, a robot samodzielnie wskaże miejsce, gdzie ostatnio go widział.

Dokładność wynalazku jest wysoka, naukowcy pragną go testować na początku u użytkowników pełnosprawnych, a później u osób, które cierpią na demencję.

Exit mobile version