Dotykowy interfejs SAWSense (Źródło: umich)
Dotykowy interfejs SAWSense (Źródło: umich)

Technologia SAWSense zamienia niemal każdą powierzchnię w dotykowy interfejs

Uniwersytet Michigan pracuje nad technologią mogącą zmienić prawie każdą powierzchnię w sterownik dotykowy za pomocą powierzchniowych fal akustycznych.

Innowacyjne sensory i interfejsy

Inżynierowie pracują nad coraz zmyślniejszymi kanałami interakcji technologii ze światem oraz człowieka z technologią. Haptyczne rękawice, czujniki świetlne w głowie, naskórne interfejsy i wyświetlacze – technologia coraz odważniej „wchodzi” w nasze ciało. Czy martwe obiekty też możemy dowolnie zmienić w czujniki i sterowniki? Naukowcy z Uniwersytetu Michigan udowadniają, że da się to zrobić bez problemu.

Nowy system dotykowy wykorzystuje fale akustyczne, które przemieszczają się po powierzchni istniejących obiektów. SAWSense zawiera urządzenia znane jako jednostki odbioru głosu (VPU), które są już wykorzystywane w słuchawkach przewodzących kostne. Każdy VPU zawiera czujnik akustyczny, który jest umieszczony w hermetycznie zamkniętej komorze blokującej wszelkie dźwięki otoczenia.

W rezultacie, gdy jednostka VPU zostanie umieszczona na powierzchni, takiej jak blat stołu, z łatwością wychwytuje fale akustyczne, które przemieszczają się po tej powierzchni, gdy osoba stuka, drapie lub przesuwa po niej palcem. Głośne dźwięki w otoczeniu nie wpływają niekorzystnie na jego zdolność, o ile źródło tych dźwięków nie wibruje na używanej powierzchni.

Ekspres bądź zabawka mogą być dotykowym sterownikiem

Algorytm, oparty na uczeniu maszynowym, na podłączonym laptopie jest w stanie dopasować różne wzory fal do ruchów palców, które je wytworzyły, z dokładnością 97%. To z kolei wykonuje zaprogramowane polecenia komputerowe, które odpowiadają każdemu ruchowi.

Ponadto dotykowy SAWSense może również identyfikować różne czynności wykonywane na powierzchni na podstawie charakterystycznych fal akustycznych powierzchni. Na przykład w testach laboratoryjnych technologia rozróżniała ubijanie, siekanie i przetwarzanie żywności wykonywane na blacie kuchennym.

Ta technologia pozwoli ci traktować na przykład całą powierzchnię ciała jako powierzchnię interaktywną. Jeśli założysz urządzenie na nadgarstek, możesz wykonywać gesty na własnej skórze. Mamy wstępne ustalenia, które pokazują, że jest to całkowicie wykonalne.

Yasha Iravantchi, doktorant Uniwersytetu Michigan

Więcej o nowym systemie dotykowym można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.