Uczniowie na szkolnych zajęciach (źródło: Pixabay)
Uczniowie na szkolnych zajęciach (źródło: Pixabay)

Roboty jako awatary prawdziwych uczniów. Zastąpią dzieci podczas zajęć szkolnych

Urzędnicy Kumamoto, jednego z japońskich miast, poszukiwali rozwiązania na rosnącą nieobecność uczniów w szkołach. Wpadli na dość intrygujący pomysł, a mianowicie postanowili wykorzystać roboty teleobecności, które pozwolą na zdalną realizację zajęć oraz integrację z rówieśnikami.

Problematyka nieobecności uczniów w szkolnych murach

Problem nieobecności uczniów można rozwiązać, a urzędnicy z Japonii mają już na to pomysł. Zamiast żywych osób w szkolnych murach będą mogły pojawiać się ich robotyczne odpowiedniki. Maszyny zostaną wyposażone w tablet i będą poruszały się na kółkach po całym terenie szkoły, sterowane przez uczniów z domu. Opcja ta nie będzie tylko sprzyjała nauce, ale również pozwoli na interakcje z rówieśnikami czy nauczycielami w postaci czatu wideo.

Rosnąca absencja uczniów w szkole była na tyle niepokojąca, że urzędnicy podejmowali kroki już w poprzednich latach, wprowadzając możliwość realizowania poszczególnych lekcji w trybie online. Z uwagi na fakt, że taka opcja odniosła pozytywny skutek, władze rozpoczęły poszukiwania ulepszenia tego rozwiązania, stąd pomysł na wdrożenie do szkolnych ławek robotycznych zastępców.

Robotyka (źródło: Pixabay)
Robotyka (źródło: Pixabay)

Robotyczne rozwiązanie poprawi stan psychiczny uczniów

Roboty wyposażone w mikrofon, głośnik, kamerę i ekran mają pojawić się także na korytarzach, gdzie nieobecni rówieśnicy będą mogli nawiązywać kontakt ze znajomymi, dbać o relacje czy pozwolić na zdalną integrację. Technologiczne rozwiązanie, póki co przybiera funkcję eksperymentalną, jednak z czasem może prawdziwie podnieść stan psychiczny uczniów, którzy borykają się z problemami społecznymi.

Obecne założenia wdrożenia tego sposobu na podniesienie frekwencji części uczniów obejmują szkołę podstawową i gimnazjalną, co ma być metodą na nawiązanie interakcji i kontaktów z rówieśnikami, ale również formą przygotowania do klas wyższych. To kolejny innowacyjny pomysł na utworzenie wsparcia dla młodych ludzi, którzy każdego dnia borykają się z narastającymi obawami i problemami natury psychologicznej.