W dzisiejszych czasach, gdy technologia 3D staje się coraz bardziej dostępna, kolejne urządzenia przemysłowe na rynku przyciągają uwagę zarówno hobbystów, jak i profesjonalistów. Skaner Three firmy Matter and Form obiecuje nową jakość w skanowaniu trójwymiarowym, poprzez dokładność modelowania obiektów w pełnym kolorze, niezależnie od ich wielkości.
Czym jest 3D skaner Three?
To urządzenie, które pozwala na tworzenie realistycznych trójwymiarowych modeli obiektów – od monet po samochody, a potencjalnie nawet większe przedmioty. To, co go wyróżnia na tle innych produktów dostępnych na rynku, to szeroka gama obsługiwanych rozmiarów oraz kolorów. Używa on stereoskopowych kamer Sony o rozdzielczości 13 megapikseli i projekcji wzorców światła strukturalnego, by tworzyć modele 3D z dokładnością do 50 mikronów i rozdzielczością do 37 mikronów.
Dzięki kamerom i projektorowi mogącemu działać w odległości od 20 do 80 cm, Three może być używany do skanowania małych i średnich przedmiotów za pomocą dołączonego przewodowego talerza obrotowego. W przypadku większych obiektów wystarczy się nieco oddalić, aby uzyskać oczekiwany rezultat.
Co istotne, urządzenie nie ma oprogramowanego limitu wielkości skanu, więc można skanować, dopóki pamięć wewnętrzna o pojemności 16 GB nie zostanie zapełniona.
Opisywane urządzenie nie wymaga instalowania aplikacji, przetwarzania w chmurze czy wykupywania subskrypcji w ramach abonamentu. Wszystkie perspektywy są łączone i przetwarzane za pomocą wbudowanego komputera, którym można zarządzać bezprzewodowo przez przeglądarkę internetową.
Oprogramowanie skanera jest wspierane przez projekty open source i pełne API, co oznacza, że zawiera wbudowane narzędzia programistyczne. Pozwala to bardziej zaawansowanym użytkownikom na pisanie własnych aplikacji, czyniąc go pierwszym samodzielnym urządzeniem do obliczeń brzegowych w swojej klasie.
Cena, która ma nie zrujnować budżetu
Rzecz jasna to inwestycja, która wymaga wyłożenia pewnej sumy – aktualnie rzeczony skaner jest jeszcze dostępny na platformie Kickstarter z 45% zniżką w przedsprzedaży. Dzięki temu za urządzenie zapłacimy około 6844 złotych (jednak musimy liczyć się z ryzykiem, że mimo donacji, projekt nie koniecznie musi być zrealizowany).
W tej cenie otrzymamy mały talerz obrotowy, zestaw kalibracyjny, pokrowiec i statyw. Wysyłka ma być realizowana w każde miejsce na świecie i przy dobrych wiatrach rozpocznie się już w styczniu.