Snapdragon AR2, czyli nowy wymiar okularów rozszerzonej rzeczywistości
Snapdragon AR2 Gen 1

Snapdragon AR2, czyli nowy wymiar okularów rozszerzonej rzeczywistości

Firma Qualcomm wprowadza nowy rodzaj okularów o wyjątkowym wyglądzie i funkcjonalności oraz wysokiej wydajności. Bardzo cienkie szkło, mniejszy procesor, większa wygoda – to tylko kilka cech, które wyróżniają okulary Snapdragon AR2 od innych na rynku.

Podstawowe cechy Snapdragon AR2

Procesor w nowych okularach Snapdragon AR2 zajmuje 40% mniej miejsca, a jednocześnie osiąga 2,5 krotnie większą wydajność AI, choć zużywa o połowę mniej energii, osiągając zaledwie 1 W mocy. Dzięki zastosowaniu architektury wieloukładowej możliwe było zmniejszenie szerokości zauszników oraz uzyskanie lepszego balansu, co zdecydowanie wpłynie na wygodę i komfort użytkownika. AR2 łączą w sobie nowe technologie, które zdecydowanie wyróżniają je spośród innych dostępnych na rynku.

Wyjątkowe technologie i nowoczesna budowa AR2

W jednym z zauszników zainstalowano procesor AR, w drugim platformę łączności, natomiast w mostku ulokowano koprocesor rozszerzonej rzeczywistości.

Dzięki połączeniu opracowanych technologii, platforma Snapdragon AR2 działa w sposób dynamiczny i płynny. Zapewnia jej to procesor AR, który został zoptymalizowany tak, aby zredukować opóźnienia ruchu. Jest to możliwe przez zastosowanie dziewięciu kamer działających jednocześnie. Ponadto zainstalowano silnik akceleracji sprzętowej, który jest w stanie poprawiać śledzenie ruchu oraz lokalizacji.

Snapdragon, źródło: Qualcomm
Snapdragon, źródło: Qualcomm

Koprocesor AR zajmuje się połączeniem informacji zdobytych z kamer i czujnika, dzięki czemu możliwe jest śledzenie oczu oraz skanowanie tęczówki, co umożliwia renderowanie dołka (Foveated). To wszystko pozwala na skupienie obciążenia sprzętu dokładnie tam, gdzie skierowany jest wzrok użytkownika.

Snapdragon, źródło: Qualcomm
Snapdragon, źródło: Qualcomm

Platforma łączności natomiast opiera się o system łączności Qualcomm FastConnect 7800, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo małego opóźnienia, bo poniżej 2 milisekund. Ten system łączności umożliwia także wykorzystanie najszybszej dotąd dostępnej technologii Wi-Fi 7.

Okulary Snapdragon AR2 zostały również wyposażone w dostęp do platformy Snapdragon Spaces, dzięki której możliwe jest projektowanie i programowanie aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości, co pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszych doświadczeń, jakie daje nam technologia AR.