Oximo solar io
Oximo solar io

Nowy napęd do rolet Somfy wykorzystuje energię słoneczną

Zielona energia, czyli taka, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii – wody, wiatru, biomasy lub słońca, jest coraz częściej wykorzystywana do zasilania urządzeń domowych typu Smart Home. Klienci także coraz częściej decydują się na wybór takich rozwiązań. Marka Somfy wychodzi im naprzeciw i wprowadza do sprzedaży zestaw napędowy do rolet zewnętrznych Oximo Solar io, zasilany światłem dziennym.

Smart Home zasilany energią słoneczną

Napęd solarny do rolet świetnie sprawdzi się w inteligentnych domach. Oximo Solar io od Somfy do działania wykorzystuje energię pozyskiwaną z promieni słonecznych, dzięki czemu znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Wykorzystany do zautomatyzowania osłon okiennych zewnętrznych sprawi, że odpoczynek w domu stanie się jeszcze bardziej komfortowy. Latem ochronią one wnętrze przed nadmiernym przegrzaniem, natomiast zimą będą przeciwdziałać utracie ciepła. Tym samym przełoży się to na zmniejszenie stałych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, co w dzisiejszych czasach pędzącej inflacji jest sporym plusem.

Oximo solar io
Oximo solar io fot. somfy.prowly.com

Działa nawet bez pełnego słońca

Oximo Solar io jest tak skonstruowany, że nie potrzebuje do sprawnego działania dostępu do pełnego słońca. Światło dzienne jest wykorzystywane na tyle efektywnie, że jego nadmiar jest kumulowany w postaci dodatkowej energii, która zasila urządzenie w pochmurne dni, czy też w nocy. Jedno ładowanie akumulatora pozwala na 45 dni ciągłej pracy w każdych okolicznościach. Oczywiście pod warunkiem, że zamykamy i otwieramy rolety dwa razy dziennie; przy większej częstotliwości czas ten może ulec skróceniu.

Sterowanie roletami zewnętrznymi z napędami Oximo Solar io nie różni się od rozwiązań klasycznych smart rolet. Można to robić na trzy sposoby – za pomocą bezprzewodowego przełącznika Smoove io, który przyklejamy na przykład na ścianie przy oknie i możemy z tego miejsca otwierać lub zamykać roletę. Z wykorzystaniem pilota do zdalnego sterowania urządzeniami smart home czy też połączeniem rolety z centralą smart home TaHoma switch.