Inteligentne spodnie, opracowane przez naukowców z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego, wykorzystują światłowody do analizowania aktywności fizycznej użytkownika.
Nawet ubrania mogą być inteligentne
Dzięki materiałom o wyjątkowych właściwościach cieplnych i przewodzących, inżynierowie potrafią stworzyć odzież zdolną do monitorowania parametrów życiowych, jakości treningu czy postępu schorzeń i chorób. Najnowszy produkt opracowany przez zespół z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego idzie o krok dalej, będąc w stanie śledzić ruchy i ćwiczenia wykonywane przez użytkownika.
Dla lekarzy często ważne jest monitorowanie aktywności fizycznej pacjenta przez cały dzień, jednakże trudno jest to zrobić bez montażu natrętnych kamer w domu pacjenta. Stworzone przez prof. Arnaldo Leal-Junior i jego zespół spodnie polimerowe rozwiązują ten problem.
Odzież zawiera dwa światłowody o grubości 1 mm, które biegną pionowo wzdłuż tylnej części każdej nogawki. W 30 punktach wzdłuż każdego światłowodu usunięto niewielką część izolacji, mającej niższy współczynnik załamania światła niż rdzeń przenoszący światło. Dlatego też, gdy światło przechodzi przez zagięcia światłowodu, odblaskowa granica okładziny/rdzenia utrzymuje to światło w rdzeniu, utrzymując silny sygnał.
W spodniach światłowody wyginają się naturalnie w wyniku ruchów i ćwiczeń użytkownika. Wywołane tym sposobem spadki siły sygnału optycznego informują, jaka czynność jest wykonywana.
Światłowodowe spodnie wyśpiewają lekarzowi wszystko
Poprzez ciągłe monitorowanie siły sygnału docierającego do końca każdego włókna, algorytm na dołączonym mikroprocesorze jest w stanie określić, co robi dana osoba. W testach laboratoryjnych technologia była 100% dokładna w identyfikowaniu czynności, które obejmowały chodzenie, szybkie chodzenie, kucanie, siedzenie na krześle, siedzenie na podłodze czy kopanie w przód i w tył.
Naukowcy pracują teraz nad połączeniem procesora Smart Pants z chmurą, dzięki czemu lekarze będą mogli zdalnie monitorować swoich pacjentów
Nasze inteligentne spodnie z włókna polimerowego mogą być używane do wykrywania takich czynności, jak siedzenie, kucanie, chodzenie lub kopanie bez hamowania naturalnych ruchów. o podejście pozwala uniknąć problemów związanych z prywatnością, które towarzyszą systemom opartym na obrazie i może być przydatne do monitorowania starzejących się pacjentów w domu lub do pomiaru parametrów, takich jak zakres ruchu w klinikach rehabilitacyjnych.
prof. Arnaldo Leal-Junior, kierownik zespołu projektowego